Champions League γυναικών: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Μπαρτσελόνα, 3-2 τη Βόλφσμπουργκ

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με ανατροπή 3-2 τη Βόλφσμπουργκ και κατέκτησε το Champions League γυναικών.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για δεύτερη φορά στην ιστορία της στέφθηκε η γυναικεία ομάδα της Μπαρτσελόνα.

Στον τελικό του Champions League που διεξήχθη στην Ολλανδία και το «Φίλιπς Στάντιον» του Αϊντχόφεν, ο σύλλογος κέρδισε με επική ανατροπή 3-2 τη Βόλφσμπουργκ και κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο.

Η γερμανική ομάδα προηγήθηκε 0-2 στον τελικό, με την Παγιόρ να ανοίγει το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό και την Ποπ να διπλασιάζει τα τέρματα στο 37’.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, αφού η Μπαρτσελόνα ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε αρχικά το ματς μέσα σε ένα δίλεπτο!

Η Γκουιχάρο μείωσε σε 1-2 στο 48’ και στο 50’ έκανε το 2-2, με το δεύτερο προσωπικό της γκολ στον τελικό.

Το «χρυσό» 3-2 της Μπαρτσελόνα πέτυχε τελικά στο 70’ η Ρόλφο, που χάρισε και τον τίτλο στο σύλλογο. Έναν τίτλο που, όπως προαναφέραμε, ήταν ο δεύτερος και μάλιστα σε σε τρεις συνεχόμενους τελικούς που έχει παίξει.