Champions League: «Σόου» Χάαλαντ στη Σεβίλλη, με το «δεξί» Παρί Σ.Ζ. και Ρεάλ, τρομερή Σαχτάρ!

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ συνεχίζει το επιθετικό του «κρεσέντο» με τη Μάντσεστερ Σίτι (4-0 στη Σεβίλλη). Νίκες για Παρί Σεν Ζερμέν (2-1 τη Γιουβέντους) και την Ρεάλ Μαδρίτης (3-0 την Σέλτικ στην Σκωτία). Διέλυσε η Σαχτάρ την Λειψία στην Γερμανία (4-1)

Ωραίες αναμετρήσεις είχε το βραδινό πρόγραμμα της πρώτης μέρας της φάσης των ομίλων του Champions League, με τη νίκη της βραδιάς φυσικά να την πετυχαίνει η Παρί Σεν Ζερμέν που κέρδισε 2-1 την Γιουβέντους, αλλά τον Έρλινγκ Χάαλαντ να τραβάει τα περισσότερα βλέμματα πάνω του στο Σεβίλλη - Μάντσεστερ Σίτι 0-4!

Ο Νορβηγός επιθετικός ήταν «χάρμα ιδέσθαι» και στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», πετυχαίνοντας τα δύο εκ των τριών γκολ των «πολιτών» (20’, 67’) και τον Φόντεν να βλέπει επίσης το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ (58’), όπως και ο Ντίας (90+2'). O Χάαλαντ έφτασε τα 25 γκολ στο Champions League σε 20 ματς, ενώ έχει καταφέρει να σκοράρει στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Σίτι, Ντόρτμουντ και Σάλτσμπουργκ.

Στο «Παρκ Ντε Πρενς» η Παρί Σεν Ζερμέν έριξε στα... σχοινιά τη Γιουβέντους στα πρώτα 25 λεπτά και κατάφερε να προηγηθεί 2-0 με τα γκολ του Εμπαπέ (5’, 22’). Μία κεφαλιά του ΜακΚένι στο 53’ άγχωσε προς στιγμήν τους Παριζιάνους, που τελικά επικράτησαν με 2-1.

Με επίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την Γλασκώβη, επικρατώντας με 3-0 της Σέλτικ. Οι Βινίσιους (56’), Μόντριτς (60’) και Αζάρ (77’) έγραψαν το τελικό σκορ. Στο άλλο ματς του 6ου ομίλου η Σαχτάρ Ντόνετσκ έκανε... παρέλαση μέσα στην Λειψία, επικρατώντας με 4-1 και έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σβεντ που σκόραρε δις (16’, 59’). Ο Σικαμάν είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους Γερμανούς (57’), αλλά ο Σβεντ, ο Μούντρικ (76’) και ο Τραορέ (85’) έδωσαν το τρίποντο στους Ουκρανούς.

Στα άλλα ματς της βραδιάς, η Μίλαν έμεινε στο 1-1 με την Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία και η Μπενφίκα δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Μακάμπι Χάιφα στη Λισσαβώνα, αλλά τελικά κατάφερε να μπει με το δεξί στους ομίλους, κερδίζοντας με 2-0 με τα τέρματα των Σίλβα (50’) και Γκριμάλντο (54’).