ΑΕΚ Λάρνακας – Μίντιλαντ 1-1 (3-4 πέναλτι): Νικήτρια από την … άσπρη βούλα

Η Μίντιλαντ νίκησε στα πέναλτι την ΑΕΚ Λάρνακας με 4-3 (κανονικός αγώνας 1-1) και θα βρει στο δρόμο της την Μπενφίκα

Στον επαναληπτικό αγώνα του 2ου προκριματικού γύρου στο Τσάμπιονς Λιγκ η Μίντιλαντ νίκησε την ΑΕΚ Λάρνακας με 3-4 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας 1-1) και σφράγισε το εισιτήριο για τον τρίτη φάση του θεσμού. Υπενθυμίζουμε ότι στο πρώτο ματς οι δύο ομάδες είχαν αναδειχτεί ισόπαλες με 1-1. Τώρα οι Δανοί θα βρουν στο δρόμο τους την Μπενφίκα, ενώ η ΑΕΚ Λάρνακας θα συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ και θα παίξει με την Παρτιζάν.

Στη ρεβάνς οι Κύπριοι άνοιξαν το σκορ στο 9’ με τον Ολατούντζι, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Ντάλσγκααρντ ισοφάρισε σε 1-1. Έτσι έληξε το 90λεπτο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Το 1-1 δεν άλλαξε ούτε στο έξτρα μισάωρο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Από την … άσπρη βούλα για τη Μίντιλαντ ευστόχησαν οι Ντρέγερ, Σίστο, Σόρενσεν και Ντίρ, ενώ το πέναλτι του Κάμπα απέκρουσε ο γκολκίπερ της ΑΕΚ. Για τους Κύπριους σκόραραν οι Μιλόσεβιτς, Ρόμο κι Γκάμα, ενώ τα πέναλτι των Άλτμαν και Γκουστάβο βρήκαν το δοκάρι.