Τέτοια λάθη δεν συγχωρούνται

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία αρκετά καλή εμφάνιση στην έδρα της Πόρτο, αλλά πάλι βαθμό δεν πήρε.

Είναι από τα παιχνίδια εκείνα που λες μια τζάμπα ήττα. Και πράγματι αυτή η ήττα στο Πόρτο με 2-0 ήταν λίγο μαγική εικόνα με βάση την απόδοση των δύο ομάδων. Και η διαφορά τους ήταν ολοφάνερη. Η Πόρτο εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα της ελληνικής ομάδας σε αντίθεση με τους «ερυθρόλευκους» που είχαν τις ευκαιρίες τους, αλλά τα πολλά λάθη της πορτογαλικής άμυνας δεν μπόρεσε να τα μετουσιώσει σε γκολ…

Εκείνο που ήθελε να αποφύγει ο Πέδρο Μαρτίνς όπως και όλοι οι προπονητές στον κόσμο ήταν ο αιφνιδιασμός στο πρώτο τέταρτο. Δυστυχώς ένα αβίαστο λάθος του αρχηγού στο δεκάλεπτο αποδείχθηκε δώρο για την Πόρτο που άνοιξε το σκορ και άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Τέτοια λάθη να θυμίσω εδώ ότι είχαν γίνει και στο πρώτο ημίχρονο με τη Μαρσέιγ, άσχετα αν τότε οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν να τα εκμεταλλευτούν. Μετά το 15λεπτο βέβαια ο Ολυμπιακός ανέκαμψε και αφού ισορρόπησε το ματς πίεσε τους Πορτογάλους για την ισοφάριση και είχε δύο - τρεις πολύ καλές στιγμές για να το πετύχει με πιο σημαντική εκείνη τη λόμπα του Βαλμπουενά λίγο πριν από το ημίχρονο που έσωσε στη γραμμή ο Εμπεμπά.

Στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός έδωσε πολλές ελπίδες ότι θα γυρίσει το παιχνίδι. Με το πόδι στο γκάζι έφτιαξε ευκαιρίες αλλά την μπάλα στα δίχτυα δεν την έστειλε. Και στο ποδόσφαιρο αυτό που μετράει είναι η ουσία. Το κακό για τον πρωταθλητή όμως ήταν ότι μετά το 70’ αποσυντονίστηκε με τις αλλαγές, έχασε ρυθμό και δυνάμεις. Οι Μπρούμα, Βινάγκρε και Πέπε (στο φινάλε) δεν βοήθησαν όσο θα περίμενε ο Μαρτίνς και σαν να μην έφτανε αυτό δέχθηκε στο τέλος κι ένα ακόμα γκολ που ίσως σταθεί σημαντικό στην εξέλιξη του ομίλου. Ίσως αν ο Χασάν ευστοχούσε και μείωνε στο 87’, να έδινε περισσότερες ελπίδες για τη 2η θέση στον όμιλο. Αλλά με τα «αν» δεν νίκησε ποτέ κανείς.

Η ουσία είναι ότι ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία αρκετά καλή εμφάνιση σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι αλλά βαθμό δεν πήρε. Ο Μαρτίνς διάβασε πολύ σωστά το ματς και κατάφερε να κάνει την ομάδα του να παίζει παιχνίδι κατοχής στο «Ντραγκάο». Όμως ένα αβίαστο λάθος στο ξεκίνημα του ματς στάθηκε μοιραίο. Κι έφτασε να μετράει ο Ολυμπιακός οκτώ σερί ήττες σε εκτός έδρας παιχνίδια του στους ομίλους. Με τελευταία νίκη του εκείνη στο Ζάγκρεμπ το 2017 με 2-1 επί της Ντιναμό

Το καλό για τον Ολυμπιακό ήταν ότι έχασε η Μαρσέιγ από τη Μάντσεστερ Σίτι και παρέμεινε τρεις πόντους πίσω από τους «ερυθρόλευκους», αλλά το κακό είναι ότι ο πρωταθλητής Ελλάδας έχει πλέον ένα βουνό μπροστά του αφού ακολουθούν οι δύο αγώνες του με τη Μάντσεστερ Σίτι του Γκουαρντιόλα, πρώτα στην Αγγλία και μετά στο Καραϊσκάκη, και ό,τι ήθελε προκύψει…