Champions League: Στη σέντρα οι ομάδες - Το πρόγραμμα των ομίλων

Ξεκινάει την Τρίτη (20/10) η αγωνιστική δράση στην φάση των ομίλων του Champions League με σπουδαίες αναμετρήσεις στην πρεμιέρα.

Champions League: Στη σέντρα οι ομάδες - Το πρόγραμμα των ομίλων

Η μεγάλη στιγμή στα φετινά ευρωπαϊκά «σαλόνια» έφτασε! Από αύριο (20/10) ξεκινά η φάση των ομίλων του Champions League με τις αναμετρήσεις των ομάδων και τη μάχη που θα δώσουν ως τον Δεκέμβρη για την διεκδίκηση των δύο πρώτων θέσεων σε κάθε γκρουπ που οδηγεί στους «16» του θεσμού. Μεταξύ αυτών και ο νταμπλούχος Ελλάδας Ολυμπιακός, ο οποίος θα αντιμετωπίσει στον τρίτο όμιλο τις Μάντσεστερ Σίτι, Πόρτο και Μαρσέιγ.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα ξεκινήσουν τις υποχρεώσεις τους την Τετάρτη (21/10), με τον αγώνα κόντρα στη Μαρσέιγ στο «Γ. Καραϊσκάκης». Από το αυριανό (20/10) πρόγραμμα ωστόσο της πρεμιέρας, αρκετές αναμετρήσεις παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και θα μαγνητίσουν τα βλέμματα στη «Γηραιά ήπειρο».

Στον 5ο όμιλο ξεχωρίζει το παιχνίδι ανάμεσα στην Τσέλσι με την κάτοχο του Europa League Σεβίλλη και στον 6ο η συνάντηση του «Ολίμπικο» ανάμεσα στη Λάτσιο και την Ντόρτμουντ.

Στον έβδομο Γιουβέντους και Μπαρτσελόνα θα ξεκινήσουν τις υποχρεώσεις τους με τα παιχνίδια κόντρα σε Ντιναμό Κιέβου και Φερεντσβάρος αντίστοιχα, ενώ στον όγδοο και τελευταίο όμιλο την παράσταση κλέβει το παιχνίδι ανάμεσα στην φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης Παρί Σεν Ζερμέν με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Παρίσι.

Δείτε αναλυτικά όλο το πρόγραμμα των ομίλων του Champions League:

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)
Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)
Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
21/10: Σάλτσμπουργκ – Λοκομοτίβ Μόσχας, Μπάγερν - Ατλέτικο
27/10: Λοκομοτίβ Μόσχας – Μπάγερν, Ατλέτικο– Σάλτσμπουργκ.
03/11: Λοκομοτίβ Μόσχας – Ατλέτικο, Σάλτσμπουργκ - Μπάγερν
25/11: Μπάγερν – Σάλτσμπουργκ, Ατλέτικο - Λοκομοτίβ Μόσχας
01/12: Λοκομοτίβ Μόσχας – Σάλτσμπουργκ, Ατλέτικο - Μπάγερν
09/12: Μπάγερν - Λοκομοτίβ Μόσχας, Σάλτσμπουργκ – Ατλέτικο.

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)
Ίντερ (Ιταλία)
Γκλάντμπαχ (Γερμανία)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
21/10: Ρεάλ Μαδρίτης - Σαχτάρ Ντόνετσκ, Ίντερ – Γκλάντμπαχ.
27/10: Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ίντερ, Γκλάντμπαχ – Ρεάλ Μαδρίτης.
03/11: Σαχτάρ Ντόνετσκ – Γκλάντμπαχ, Ρεάλ Μαδρίτης – Ίντερ.
25/11: Γκλάντμπαχ - Σαχτάρ Ντόνετσκ, Ίντερ – Ρεάλ Μαδρίτης.
01/12: Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ρεάλ Μαδρίτης, Γκλάντμπαχ – Ίντερ.
09/12: Ίντερ - Σαχτάρ Ντόνετσκ, Ρεάλ Μαδρίτης – Γκλάντμπαχ.

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Πόρτο (Πορτογαλία)
Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελλάδα)
Μαρσέιγ (Γαλλία)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
21/10: Ολυμπιακός – Μαρσέιγ, Μάντσεστερ Σίτι – Πόρτο.
27/10: Πόρτο – Ολυμπιακός, Μαρσέιγ - Μάντσεστερ Σίτι.
03/11: Μάντσεστερ Σίτι – Ολυμπιακός, Πόρτο – Μαρσέιγ.
25/11: Ολυμπιακός - Μάντσεστερ Σίτι, Μαρσέιγ – Πόρτο.
01/12: Μαρσέιγ – Ολυμπιακός, Πόρτο - Μάντσεστερ Σίτι.
09/12: Ολυμπιακός – Πόρτο, Μάντσεστερ Σίτι – Μαρσέιγ.

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Λίβερπουλ (Αγγλία)
Άγιαξ (Ολλανδία)
Ατάλαντα (Ιταλία)
Μίντιλαντ (Δανία)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
21/10: Άγιαξ – Λίβερπουλ, Μίντιλαντ – Αταλάντα.
27/10: Αταλάντα – Άγιαξ, Λίβερπουλ – Μίντιλαντ.
03/11: Μίντιλαντ – Άγιαξ, Αταλάντα – Λίβερπουλ.
25/11: Άγιαξ – Μίντιλαντ, Λίβερπουλ – Αταλάντα.
01/12: Λίβερπουλ – Άγιαξ, Αταλάντα – Μίντιλαντ.
09/12: Άγιαξ – Αταλάντα, Μίντιλαντ – Λίβερπουλ.

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Σεβίλλη (Ισπανία)
Τσέλσι (Αγγλία)
Κράσνονταρ (Ρωσία)
Ρεν (Γαλλία)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
20/10: Ρεν – Κράσνονταρ, Τσέλσι – Σεβίλλη.
28/10: Κράσνονταρ – Τσέλσι, Σεβίλλη – Ρεν.
04/11: Τσέλσι – Ρεν, Σεβίλλη – Κράσνονταρ.
24/11: Ρεν – Τσέλσι, Κράσνονταρ – Σεβίλλη.
02/12: Κράσνονταρ – Ρεν, Σεβίλλη – Τσέλσι.
08/12: Ρεν – Σεβίλλη, Τσέλσι – Κράσνονταρ.

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Ζενίτ Αγ. Πατρούπολης (Ρωσία)
Ντόρτμουντ (Γερμανία)
Λάτσιο (Ιταλία)
Κλαμπ Μπριζ (Βέλγιο)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
20/10: Ζενίτ - Κλαμπ Μπριζ, Λάτσιο – Ντόρτμουντ.
28/10: Κλαμπ Μπριζ – Λάτσιο, Ντόρτμουντ – Ζενίτ.
04/11: Ζενίτ – Λάτσιο, Κλαμπ Μπριζ – Ντόρτμουντ.
24/11: Λάτσιο – Ζενίτ, Ντόρτμουντ - Κλαμπ Μπριζ.
02/12: Ντόρτμουντ – Λάτσιο, Κλαμπ Μπριζ – Ζενίτ.
08/12: Λάτσιο - Κλαμπ Μπριζ, Ζενίτ – Ντόρτμουντ.

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Γιουβέντους (Ιταλία)
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)
Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
20/10: Ντιναμό Κιέβου – Γιουβέντους, Μπαρτσελόνα – Φερεντσβάρος.
28/10: Φερεντσβάρος – Ντιναμό Κιέβου, Γιουβέντους – Μπαρτσελόνα.
04/11: Μπαρτσελόνα – Ντιναμό Κιέβου, Φερεντσβάρος – Γιουβέντους.
24/11: Ντιναμό Κιέβου – Μπαρτσελόνα, Γιουβέντους – Φερεντσβάρος.
02/12: Γιουβέντους – Ντιναμό Κιέβου, Φερεντσβάρος – Μπαρτσελόνα.
08/12: Ντιναμό Κιέβου – Φερεντσβάρος, Μπαρτσελόνα – Γιουβέντους.

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία)
Λειψία (Γερμανία)
Μπασακσεχίρ (Τουρκία)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
20/10: Παρί Σεν Ζερμέν – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Λειψία – Μπασακσεχίρ.
28/10: Μπασακσεχίρ - Παρί Σεν Ζερμέν, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λειψία.
04/11: Μπασακσεχίρ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Λειψία - Παρί Σεν Ζερμέν.
24/11: Παρί Σεν Ζερμέν – Λειψία, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπασακσεχίρ.
02/12: Μπασακσεχίρ – Λειψία, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Παρί Σεν Ζερμέν.
08/12: Παρί Σεν Ζερμέν – Μπασακσεχίρ, Λειψία – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

*Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις κάθε ομίλου, ενώ η τρίτη κάθε γκρουπ συνεχίζει στο Europa League.

Το «ΦΩΣ» στην πόρτα σας και στον υπολογιστή σας