Το ιστορικό «14άρι» του Ολυμπιακού γράφτηκε το 2001 στα Ιωάννινα (pics - vid)

Σαν σήμερα, στις 22 Απριλίου του 2001, στα Γιάννινα, ο Ολυμπιακός έγινε -με εντυπωσιακό τρόπο- κάτοχος ακόμη ενός ρεκόρ στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Οι ερυθρόλευκοι του Τάκη Λεμονή συνέτριψαν 5-1 εκτός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα και έγιναν η πρώτη ομάδα από συστάσεως του ελληνικού πρωταθλήματος (1959-60), που πέτυχαν 14 συνεχόμενες νίκες. Το σερί έφτασε τις 15 νίκες σταμάτησε στη Νέα Σμύρνη, από τον Πανιώνιο (2-1).

Ήταν η χρονιά που ο Ολυμπιακός τελείωσε στην κορυφή με 12 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Παναθηναϊκό (78-66), κάνοντας 25 νίκες σε 30 παιχνίδια. Στο γήπεδό του, μάλιστα, σε 15 παιχνίδια κατέκτησε 43 από τους 45 δυνατούς βαθμούς (14 νίκες και 1 ισοπαλία).

Για την ιστορία, στο ματς των Ιωαννίνων ο Γεωργάτος είχε ανοίξει το σκορ με πέναλτι (στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο Μπελά, που σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι), ενώ ο Παρ Ζέτερμπεργκ με άπιαστο φάουλ έκανε το 0-2. Στη συνέχεια αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ζε Ελίας και οι δύο ομάδες συνέχισαν με 10 παίκτες. Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Λεβάν Κεμπάτζε -μετά από εντυπωσιακή ενέργεια- μείωσε σε 1-2 και έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει, λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και με χατ τρικ του Αλεξανδρή, πήρε την ιστορική νίκη, με το εντυπωσιακό 1-5.