Premier League: Πέταξαν Τότεναμ και Γουλβς (αποτελέσματα, βαθμολογία)

H Τότεναμ λύγισε 1-0 την Κάρντιφ και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς. Πρώτη εκτός έδρας νίκη για την Έβερτον που νίκησε τη Λέστερ με 2-1.

Η Τότεναμ νίκησε την Κάρντιφ με 1-0 χάρη στο γκολ του Ντάιερ μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης. Τα «σπιρούνια» είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έχασαν πολλές ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ. Στο 58', οι Ουαλοί έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ραλς κι έτσι το έργο της Τότεναμ έγινε ευκολότερο.

Η Έβερτον επικράτησε της Λέστερ με 2-1 και πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Ριτσάρλισον έβαλε μπροστά τα «ζαχαρωτά» μόλις στο 7' αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Περέιρα. Στο δεύτερο ημίχρονο η αποβολή του Μόργκαν στο 63ο λεπτό, έδωσε την αριθμητική υπεροχή στην Έβερτον που με γκολ του Σίγκουρντσον στο 77' καθάρισε το ματς.

Η Γουλβς συνέχισε τη θετική της πορεία επικρατώντας με 1-0 της Κρίσταλ Πάλας εκτός έδρας, χάρη στο γκολ του Ντόχερτι στο 56'. Την ίδια στιγμή στο «Βίκαρεϊτζ Ρόουντ» η Μπόρνμουθ διέλυσε την Γουότφορντ με 4-0. Το σκορ άνοιξε ο Μπρουκς στο 14' και ακολούθησαν δύο γκολ από τον Κινγκ στο 33' και στο 45' για να δώσουν στους φιλοξενούμενους το μεγάλο προβάδισμα των 3 γκολ πριν την ανάπαυλα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γουίλσον έγραψε το τελικό, 0-4.

Μπέρνλι και Χάντερσφιλντ μοιράστηκαν βαθμούς (1-1). Ο Βοκς έκανε το 1-0 στο 20' αλλά στο δεύτερο μέρος ήρθε η ισοφάριση από τον Σίντλερ.