Τέσσερα «ελληνικά» γκολ στα γήπεδα της Ευρώπης

Τρεις ποδοσφαιριστές που δεν έχουν... συνηθίσει τους φιλάθλους στο σκοράρισμα, «βρήκαν δίχτυα» στα γήπεδα της Ευρώπης, δίνοντας... ελληνικό «χρώμα» στα πρωταθλήματα που αγωνίζονται.

Ο Αλέξανδρος Κατράνης άνοιξε τον δρόμο στην Χαταγιασπόρ για μία σημαντική εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα Τουρκίας, ο Χρήστος Δώνης σκόραρε το πρώτο του γκολ στο ολλανδικό πρωτάθλημα για λογαριασμό της Φένλο και ο Δημήτρης Κολοβός, οδήγησε με δύο τέρματα την Σερίφ Τιρασπόλ σε μία άνετη νίκη στο πρωτάθλημα της Μολδαβίας.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων «λεγεωνάριων», οι οποίοι αγωνίζονται στο εξωτερικό, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Είδε από τον πάγκο, την εντός έδρας ήττα από την Εβερτον με 2-0.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Εκτός αποστολής.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Τορίνο με 1-0.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 με την Μπολόνια.
Νίκος Μιχελής (Μίλαν): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Γρανάδα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Στουτγκάρδη.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 85` από τον Καραθόρ) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κολωνίας.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Εκτός αποστολής.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Βίσλα Κρακοβίας.

Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Αντικατέστησε στο 46` τον Βοϊτούτσεκ στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Λέγκια Γκντανσκ.

Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Λέγκια Γκντανσκ.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Η Αλ Κορ φιλοξενείται αύριο από την Αλ Σαλιγιά.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Αντικατέστησε στο 88` τον Κβιτάλια στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Δόξας Κατωκοπιάς.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 81` από τον Μαργκάθα) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Δόξας Κατωκοπιάς.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Αντικατέστησε στο 88` τον Οκριασβίλι στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Δόξας Κατωκοπιάς.
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Δόξας Κατωκοπιάς.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Η Πάφος φιλοξενεί απόψε τον Ερμή Αραδίππου.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη επί της Σαντβίγκεν με 4-3.

ΜΟΛΔΑΒΙΑ
Δημήτρης Κολοβός (Σερίφ Τιρασπόλ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 55` από τον Γκάτζε) στην εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Σφιντούλ Γκεόργκε. Στο 17ο και στο 51ο λεπτό σημείωσε δύο καθοριστικά τέρματα για την ομάδα του.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Φαρένσε.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Αλκμααρ με 4-1.
Χρήστος Δώνης (Φένλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 60` από τον Γκράτσα) στην εντός έδρας ήττα από την Αλκμααρ με 4-1. Στο 24ο λεπτό ισοφάρισε προσωρινά για τους γηπεδούχους, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο ολλανδικό πρωτάθλημα.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Αλκμααρ.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Ουτρέχτη με 6-0.
Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβαϊκ): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Χεράκλες.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Εκτός αποστολής.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Αντικατέστησε στο 88` τον Τιρπάν στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ντεν Χάαγκ.
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ντεν Χάαγκ.

ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Η Κοπεγχάγη φιλοξενείται απόψε από την Λίνγκμπι.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Η Κοπεγχάγη φιλοξενείται απόψε από την Λίνγκμπι.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Κράχοβατς) στην εκτός έδρας ήττα με 4-2 από την Σάλτσμπουργκ.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Πόλτεν.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Η Πόλι Ιάσι φιλοξενείται απόψε από την Βιτορούλ Κωνστάντσα.

Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Γκόριτσα με 3-0.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Ζαλαεγκερσέγκ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Αντικατέστησε στο 55` τον Τιάμ στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Γκιοζτεπέ.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Γαλατασαράϊ με 1-0. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Γαλατασαράϊ.
Τάσος Μπακασέτας (Τραμπζονσπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 90`+1` από τον Γκιουντούζ) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπασακσεχίρ.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σιβασπόρ.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Η Ανκαραγκουτσού φιλοξενεί απόψε την Ριζεσπόρ.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 71` από τον Κονέ) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ερζουρούμ. Στο 23ο λεπτό άνοιξε το σκορ και τον δρόμο της ομάδας του προς το «τρίποντο».
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Η Ριζεσπόρ φιλοξενείται απόψε από την Ανκαραγκουτσού.

πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ