Αυστραλία - Αργεντινή 97-59: Τα «καγκουρό» πίκραναν τον Σκόλα!

Η σαρωτική Αυστραλία δεν άφησε περιθώρια στην Αργεντινή - Επικράτησε με 97-59 και πίκρανε τον Λουίς Σκόλα στο «αντίο» του από την εθνική ομάδα της χώρας του.

Άπαντες περίμεναν ένα περισσότερο ανταγωνιστικό παιχνίδι, αλλά η Αυστραλία δεν άφησε περιθώρια στην Αργεντινή. Τα «καγκουρό» πάτησαν... γκάζι στο δεύτερο μέρος και διέλυσαν τους Λατινοαμερικανούς με το επιβλητικό σκορ 97-59.

Ύστερα από αυτή την εξέλιξη, η (αήττητη στη διοργάνωση) Αυστραλία θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τις ΗΠΑ, ενώ η Σλοβενία θα παίξει κόντρα στη Γαλλία. Μάγεψε η στιγμή στο τελευταίο λεπτό, στην οποία συμπαίκτες και αντίπαλοι υποκλίθηκαν στην κλάση του Λουίς Σκόλα. Αποχώρησε πικραμένος από το παρκέ, αλλά άπαντες τον τίμησαν με standing ovation. Ξεχώρισε ο Πάτι Μιλις με 18 πόντους και 4 ασίστ.

Με 17/38 τρίποντα (8/30 η Αργεντινή) οι Αυστραλοί και με πολυφωνία στην επίθεση, αρχικά αντέστρεψαν το εις βάρος τους 18-22 στην 1η περίοδο για να πάνε στο +6 (39-33) στα αποδυτήρια στο ημίχρονο. Οι παίκτες του Γκορτζιάν μοίρασαν 33 ασίστ (13 η «αλμπισελέστε») και παίζοντας εξαιρετική άμυνα πάνω στον Λουίς Σκόλα ξέφυγαν με 60-48 στο 30ο λεπτό. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 39-33, 60-48, 97-59.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Μπράιαν Γκουρτζιάν): Γκάουλντινγκ 6 (2), Μιλς 18 (3), Γκριν 6, Ίνγκλς 11 (3), Ντελαβίντοβα 3 (1), Σόμπι 8, Θάιμπιουλ 12 (3), Έξαμ 9 (1), Λάντεϊλ 12 (2), Ρεθ 2, Κέι 10

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Σέρχιο Ερνάντες): Σκόλα 7 (1), Καμπάτσο 9 (1), Λαπροβίτολα 16 (2), Μπρουσίνο 3 (1), Μπολμάρο, Καφάρο, Ντέλια 7, Ντεκ 12 (2), Βιλντόσα 5 (1), Βάουλετ, Γκαλίτσι