Νάγκετς - Μπακς 109-95: Βασικός ο Θανάσης, νέα ήττα για τα «ελάφια» (vid)

Οι Μπακς δεν είχαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο για ακόμα ένα ματς στη διάθεσή τους, όπως και τους Μίντλετον, Μπρουκ Λόπεζ, Ουίλιαμς και ΝτιΒιντσένζο και δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τους Νάγκετς (109-95). Βασικός και θετικός ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Στην απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο από τα τελευταία ματς των Μπακς ήρθαν να προστεθούν και αυτές των Κρις Μίντλετον, Μπρουκ Λόπεζ, Μάρβιν Ουίλιαμς και Ντόντε ΝτιΒιντσένζο για το ματς με τους Νάγκετς στο Ντένβερ.

Έτσι το Μιλγουόκι παρουσιάστηκε αποδυναμωμένο με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από τους «μεταλλωρύχους» με 109-95, γνωρίζοντας για πρώτη φορά φέτος τρεις σερί ήττες. Οι γηπεδούχοι έκτισαν προβάδισμα από το πρώτο δωδεκάλεπτα και δεν έδειχναν να κινδυνεύουν σε κανένα σημείο του ματς.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 21 πόντους, ο Πολ Μίλσαπ προσέθεσε άλλους 20, ενώ 19 σημείωσε ο Τζέραμι Γκραντ. Άστοχος ο Νίκολα Γιόκιτς (4/13 σουτ), έμεινε 10 πόντους, αλλά είχε και 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε βασικός, ενώ είχε θετική εμφάνιση, αγωνιζόμενος για 19 λεπτά και έχοντας 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Πρώτος σκόρερ για τα «ελάφια» ήταν ο Κάιλ Κόρβερ με 23 πόντους, ενώ ο Στέρλινγκ Μπράουν ακολούθησε με 16.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-24, 62-54, 76-71, 109-95

ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 20 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπάρτον 13 (3), Γιόκιτς 10 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρεϊ 21 (3), Χάρις 15 (3), Πλάμλι 4, Γκραντ 19 (3), Βόνλεϊ, Πόρτερ, Κρεγκ, Μόρις 7, Ντοζίερ, Ντάνιελς.

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 9 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ρ. Λόπεζ 11 (3), Μάθιους 9 (1), Κόνατον 6, Μπράουν 16 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 2, Ουίλσον 10 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μέσον 9 (1), Κόρβερ 23 (5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ).