Λέικερς - Μπακς 113-103: Ο ΛεΜπρόν είχε Ντέιβις, ο Γιάννης;

ΛεΜπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις έκαναν όργια στο παρκέ, σημειώνοντας από κοινού 67 πόντους, όταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάλευε μόνος τους, με τους Μπακς να γνωρίζουν τελικά την ήττα από τους Λέικερς με 113-103.

Οι Μπακς ηττήθηκαν στο Λος Άντζελες από τους Λέικερς με 113-103, σημειώνοντας την δεύτερη ήττα τους στα τέσσερα τελευταία ματς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκινητικός αλλά και απελπιστικά μόνος του το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με εξαίρεση ένα διάστημα που πήρε μερικές βοήθειες από τον Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο.

Την ίδια στιγμή, οι γηπεδούχοι είχαν σε τεράστια βραδιά τους ΛεΜπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις (σημείωσαν συνολικά 67 πόντους), και αν δεν είχαν ιδιαίτερη βοήθεια από τους υπόλοιπους συμπαίκτες τους.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει 10 μαζεμένους πόντους, δίνοντας κιόλας την ασίστ στο μοναδικό καλάθι που δεν σημείωσε εκείνο το διάστημα, και πήραν προβάδισμα με 5-13.

Οι Λέικερς ωστόσο δεν άργησαν να απαντήσουν, μειώνοντας σε 12-13, χωρίς πάντως να κατορθώσουν να περάσουν μπροστά με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-22.

Στην δεύτερη περίοδο και πάλι το Μιλγουόκι μπήκε δυνατά, με τον Μπρουκ Λόπεζ να σημειώνει 7 σερί πόντους για να ξεφύγει με 27-36 και 29-38. Σε εκείνο το σημείο μάλιστα ο Ντέιβις χρεώθηκε με το τρίτο του φάουλ. Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι ήταν ευνοϊκό για τους Μπακς.

Όμως, οι Λέικερς ξύπνησαν και με τον ΛεΜπρον να κάνει τα πάντα και στις δύο πλευρές του παρκέ, πήραν προβάδισμα με 43-42, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν ισόπαλο (48-48).

Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καταστροφική για τους Μπακς, αφού το Λος Άντζελες με ένα επιμέρους 18-0, ξέφυγαν με 68-55. Τα «ελάφια» δοκίμασαν να αντιδράσουν, όμως οι Λέικερς και είχαν απαντήσεις, ολοκληρώνοντας τελικά το δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 87-76.

Στην τέταρτη περίοδο οι Λέικερς πήραν προβάδισμα 92-79. Η επιστροφή του Γιάννη στο παρκέ έφερε ένα μικρό επιθετικό σερί για τους Μπακς, οι οποίοι μείωσαν σε 96-92 και 98-94. Τελικά, όμως οι Λέικερς απάντησαν με ένα δικό τους 5-0, ξεφεύγοντας με 13-94 και «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Γιάννης μόνος, ΛεΜπρόν και Ντέιβις είχαν ο ένας τον άλλον

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 37 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ενώ από πολύ κοντά σε απόδοση ακολούθησε και ο Άντονι Ντέιβις με 30 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Κάιλ Κούζμα προσέθεσε ακόμα 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, με όλους τους υπόλοιπους «λιμνανθρώπους» να μένουν σε μονοψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 32 πόντους (10/21 σουτ), 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά δεν έφτανε στα «ελάφια». Ο ΝτιΒιντσέζο ακολούθησε με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ ενώ Μπρουκ Λόπεζ και Κρις Μίντλετον είχαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 48-48, 87-76, 113-103

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βογκέλ): Ντέιβις 30 (9 ριμπάουντ), Τζέιμς 37 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ΜακΓκί 5 (11 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 2, Γκριν 6 (2), Μόρις 5 (1), Κούζμα 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χάουαρντ, Ρόντο 5, Κάλντγουελ-Πόουπ 4, Καρούσο 8 (1)

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 32 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίντλετον 12 (5/19 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλέντσο 11, Μάθιους 3 (1/6 τρίποντα), Ουίλιαμς 5 (1), Ρ. Λοπεζ, Κόρβερ 3 (1), Κόνατον 7 (8 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 17 (3)