Ρόκετς - Κλίπερς 105-120: Σίφουνες σάρωσαν το Χιούστον! (vid)

Οι Κλίπερς πάτησαν τους Ρόκετς μέσα στο Χιούστον, επικρατώντας με 105-120.

Ένα από τα μεγάλα ντέρμπι της Δύσης μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, αφού οι Κλίπερς πέρασαν αέρα από το Χιούστον με 105-120 επί των Ρόκετς, κάνοντας ό,τι ήθελαν.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν από την αρχή στοχευμένα, δεν άφησαν τις «ρουκέτες» να βρουν σουτ από την περιφέρεια (7/42 τρίποντα για το Χιούστον) και ξέφυγαν 44-67 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το μόνο που μπόρεσαν να διεκδικήσει το Χιούστον ήταν η έκταση της ήττας, μειώνοντας στην τέταρτη περίοδο την ώρα που ο Ντ' Αντόνι είχε αποσύρει από το παρκέ τους βασικούς τους παίκτες.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Καουάι Λέοναρντ με 25 πόντους, με τον Μόντρεζλ Χάρελ να προσθέτει 19 πόντους και τον Ιβίτσα Ζούμπατς να ακολουθεί 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Στους 13 πόντους έμεινε ο Πολ Τζορτζ.

Για τους Ρόκετς, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε 29 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Τζεφ Γκριν 17 πόντους, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν έμεινε στους 16 πόντους (4/17 σουτ, 0/8 εκ των οποίων τρίποντα).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-33, 44-67, 65-90, 105-120

ΡΟΚΕΤΣ (Ντ' Αντόνι): Τάκερ 3 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόβινγκτον 3 (9 ριμπάουντ), Χάουζ 14 (1), Ουέστμπρουκ 29 (15 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρντεν 16 (4/17 σουτ, 0/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκριν 17 (3), Κάρολ 9, Καμπόκλο 2, Ρίβερς 5 (1), Γκόρντον 5 (1/6 τρίποντα), ΜάκΛεμορ 2 (0/6 σουτ)

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 25 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μόρις 11 (3), Ζούμπατς 17 (6/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μπέβερλι 5 (1), Τζορτζ 13 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πάτερσον, Γκριν 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρελ 19 (10 ριμπάουντ), Τζάκσον 6 (1), Γουίλιαμς 5, ΜακΓκρούντερ 3 (1), Σάμετ 3 (1), Κόφι 2