Σέλτικς - Ρόκετς 110-111: Ντέρμπι στη Βοστώνη, απίστευτος Ουέστμπρουκ! (vid)

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στη Βοστώνη, με τους Ρόκετς να παίρνουν σπουδαία νίκη στην παράταση με 110-111 κόντρα στους Σέλτικς, μετά από συγκλονιστική εμφάνιση του Ράσελ Ουέστμπρουκ με 41 πόντους.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στη Βοστώνη, οι Ρόκετς πήραν επικράτησαν στην παράταση με 110-111 κόντρα στους Σέλτικς, με τον Ράσελ Ουέστμπρουκ να οδηγεί το Χιούστον στη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη και στην κανονική διάρκεια με σκορ 101-104. Ωστόσο, μετά από εσκεμμένα χαμένη βολή του Τζέισον Τέιτουμ, η μπάλα έφτασε στον Τζέιλεν Μπράουν, ο οποίος με τρίποντο buzzer beater έστειλε το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, οι «ρουκέτες» επιβεβαίωσαν ότι ήταν και η καλύτερη ομάδα τη δεδομένη στιγμή στο γήπεδο και έφτασαν τελικά σε νίκη, με την αρωγή των δύο σούπερ σταρ τους. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ ήταν συγκλονιστικός με 41 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ακολούθησε ο Τζέιμς Χάρντεν με 21 πόντους αλλά και 7/24 σουτ.

Οι «κέλτες» είχε σε μεγάλη μέρα τους Τζέισον Τέιτουμ με 32 πόντους, Μάρκους Σμαρτ με 26 πόντους και Τζέιλεν Μπράουν με 22 πόντους, ο οποίος αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι το τρίποντο που έστειλε το ματς στον έξτρα χρόνο, είχε 1/5 τρίποντα!

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 56-45, 78-81, 104-104 (κ.α.), 110-111

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 32 (5/15 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χέιγουορντ 18 (2), Τάις 8 (15 ριμπάουντ), Σμαρτ 25 (5), Μπράουν 22 (2), Οτζελέγιε, Ουίλιαμς 2, Ουόναμεϊκερ 2, Λάνγκφορντ.

ΡΟΚΕΤΣ (Ντ' Αντόνι): Τάκερ 9 (3), Κόβινγκτον 16 (4 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Χάουζ 9 (1), Ουέστμπρουκ 41 (15/25 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, Χάρντεν 21 (7/24 σουτ), Γκριν 3 (1), Ρίβερς 5, Γκόρντον 7 (1), ΜάκΛεμορ.