Μπλέιζερς - Πέλικανς 115-128: Ο Ουίλιαμσον πήρε παραμάζωμα το Πόρτλαντ! (vid)

Με τον Ζάιον Ουίλιαμσον να είναι ασταμάτητος, οι Πέλικανς επικράτησαν κόντρα στους Μπλέιζερς με 115-128 στο Πόρτλαντ.

Ο Ζάιον Ουίλιαμσον βρίσκει σιγά-σιγά τον εαυτό του και αυτό μόνο καλό στους Πέλικανς μπορεί να κάνει. Κόντρα στους Μπλέιζερς το νο1 πικ του NBA draft 2019 ήταν πραγματικά ασταμάτητος, οδηγώντας την ομάδα του σε σπουδαία νίκη μέσα στο Πόρτλαντ με 115-128.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Ντάμιαν Λίλαρντ και η Νέα Ορλεάνη δεν άφησε την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη, ξεφεύγοντας από το πρώτο ημίχρονο με 63-73 και με 83-102 στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας δια περιπάτου στη νίκη.

Ο Ουίλιαμσον ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 25 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Τζρου Χόλιντεϊ με 20 πόντους και Μπράντον Ίνγκραμ με 16 πόντους.

Για τους γηπεδούχους πάλεψαν οι Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 27 πόντους, Καρμέλο Άντονι με 20 πόντους (αλλά και 6/17 σουτ) και Χασάν Ουάιτσαϊντ με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 κοψίματα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-40, 63-73, 83-102, 115-128

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Στοτς): Άντονι 20 (6/17 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αρίζα 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γουάιτσαϊντ 19 (12 ριμπάουντ, 6 κοψίματα), ΜακΚόλουμ 27 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Τρεντ 15 (3), Σουάνιγκαν 5 (5 ριμπάουντ), Γκάμπριελ, Λιτλ 9 (1), Σάιμονς 7 (2/12 σουτ)

ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Τζέντρι): Ίνγκραμ 16 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουίλιαμσον 25, Φέιβορς 8 (12 ριμπάουντ), Μπολ 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χόλιντεϊ 20 (4 τρίποντα, 9 ασίστ), Μέλι 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χέις 4, Τζάκσον, Ρέντικ 9 (1), Μουρ 5 (1), Χαρτ 13 (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ)