Νάγκετς - Λέικερς 116-120: Ο ΛεΜπρόν μοίραζε, ο Ντέιβις εκτελούσε! (vid)

Οι Λέικερς σε ένα κλειστό ματς λύγισαν την αντίσταση των Νάγκετς στην παράταση και έφυγαν από το Ντένβερ με τη νίκη (116-120) χάρη σε δύο τρίποντα του Άντονι Ντέιβις και ισάριθμες ασίστ του ΛεΜπρόν Τζέιμς.

Σπουδαίο ντέρμπι διεξήχθη στο Ντένβερ μεταξύ Νάγκετς και Λέικερς, με την αναμέτρηση να κρίνεται στον έξτρα χρόνο της παράτασης μετά το ισόπαλο 111-111 της κανονικής διάρκειας. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν εντέλει με 116-120 χάρη σε δύο μεγάλα τρίποντα του Άντονι Ντέιβις, μετά από ισάριθμες ασίστ του ΛεΜπρόν Τζέιμς.

Οι «λιμνάνθρωποι» είχαν το προβάδισμα με τέσσερις πόντους, 1'40" πριν το τέλος του αγώνα (109-105). Οι Νάγκετς όμως με καλάθια των Γιόκιτς και Γκραντ έστειλαν το ματς στην παράταση. Το παιχνίδι, όπως και στην κανονική περίοδο, ήταν κλειστό με το Λος Άντζελες να βρίσκει τη λύση από την περιφέρεια.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε triple-double με 32 πόντους, 12 ριμπάουντ και 14 ασίστ του, ενώ ο Άντονι Ντέιβις είχε 33 πόντους και 10 ριμπάουντ, κάνοντας double-double.

Για τους γηπεδούχους, «διπλοί» ήταν οι Νίκολα Γιόκιτς με 22 πόντους και 11 πόντους και Τζαμάλ Μάρεϊ με με 32 πόντους και 10 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-23, 55-61, 87-84, 111-111, 116-120 (παρ.)

ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Γκραντ 15 (1), Κρεγκ 5 (1), Γιόκιτς 22 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μάρεϊ 32 (3), Χάις 13 (1), Μίλσαπ 10 (1), Βόνλε 4 (1), Μόρις 12 (1), Ντόζιερ 2, Μπέιτς-Ντιοπ 1.

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βογκέλ): Ντέιβις 33 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Τζέιμς 32 (14/22 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 14 ασίστ), ΜακΓκί 4, Μπράντλεϊ 10 (2), ΓΚριν 3 (1), Κούζμα 3 (1), Χάουαρντ 14 (11 ριμπάουντ), Ρόντο 2, Κάλντγουελ-Πόουπ 9 (3), Καρούζο 10 (1).