Ουόριορς - Λέικερς 120-125: Από εύκολο βράδυ, ντέρμπι! (vid)

Οι Λέικερς πήραν προβάδισμα ακόμα και με 20 πόντους στο Σαν Φρανσίσκο αλλά στο τέλος ίδρωσαν να κερδίσουν τους Ουόριορς με 120-125!

Ένα εύκολο βράδυ μετατράπηκε σε ντέρμπι στο Σαν Φρανσίσκο για τους Λέικερς, οι οποίοι έστω και δύσκολα πήραν τη νίκη με 125-120 επί των Ουόριορς, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή είχαν το προβάδισμα, χτίζοντας διαφορά 10 πόντων, ενώ στην τρίτη περίοδο ξέφυγαν ακόμα και με 64-84, νομίζοντας ότι έχουν καθαρίσει το ματς. Το Γκόλντεν Στέιτ όμως δεν κάθισε με σταυρωμένα τα χέρια.

Σταδιακά, οι «πολεμιστές», εκμεταλλευόμενοι και τη χαλάρωση του Λος Άντζελες, μείωσαν τη διαφορά και περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν 111-116. Κάπου εκεί ωστόσο οι Λέικερς σοβαρεύτηκαν, έβαλαν τα σουτ που έπρεπε και έφτασαν στη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Άντονι Ντέιβις με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ακολούθησε με 22 πόντους και 11 ασίστ και οι Έιβερι Μπράντλεϊ με 21 πόντους.

Για τους γηπεδούχους, ο Μαρκίς Κρις είχε 26 πόντους, ο Άντριου Ουίγκινς στο ντεμπούτο του με τους Ουόριορς 24 πόντους και ο Τζόρνταν Πουλ 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-33, 59-66, 84-96, 120-125

ΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Πασκάλ 6 (3/11 σουτ), Κρις 26 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπάουμαν 7 (11 ασίστ), Λι 8 (2), Ουίγκινς 24 (3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Λούνι 2, Σμάιλαγκιτς 10 (1), Τοσκάνο-Άντερσον 5 (1), Πάργκο 6, Πουλ 19 (3), Νόρβελ 7 (2)

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βογκέλ): Ντέιβις 27 (10 ριμπάουντ), Τζέιμς 22 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 λάθη), Μπράντλεϊ, 21 (5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) ΜακΓκί 21 (5), Γκριν 10 (2), Κούζμα 12 (6 ασίστ), Χάουαρντ 12 (8 ριμπάουντ), Ρόντο 11 (3), Ντάνιελς 4 (1), Κάλντγουελ-Πόουπ 2, Καρούζο