Κινγκς - Χιτ 105-97: Καθάρισε ο Μπογκντάνοβιτς

Με κορυφαίο τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς οι Κινγκς πήραν τη νίκη κόντρα στους Χιτ με 105-97.

Οι Κινγκς χρησιμοποίησαν τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς στο αρχικό τους σχήμα και δικαιώθηκαν, αφού επικράτησαν στο Σακραμέντο με 105-97 κόντρα στους Χιτ.

Μέχρι το ημίχρονο, το ματς ήταν αμφίρροπο με τους γηπεδούχους να διατηρούν με δυσκολία ένα ισχνό +2 (30-28, 52-50). Ωστόσο, από την τρίτη περίοδο και μετά, άρχισαν να κερδίζουν έδαφος, με κύριο όπλο τους τα 19 συνολικά εύστοχα τρίποντα.

Ο Σέρβος άσος ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ των Κινγκς, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε ο Νεμάνια Μπιέλιτσα με 15 πόντους (5/6 τρίποντα), 8 ριμπάουντ.

Για τους Χιτ, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Τζίμι Μπάτλερ, Τάιλερ Χίρο, προσπάθησε ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 26 πόντους (12/16 δίποντα), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ, ενώ ο Ντάνκαν Ρόμπινσον είχε 18 πόντους (6/9 τρίποντα).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-28, 52-50, 83-76, 105-97

ΚΙΝΓΚΣ (Ουόλτον): Μπιέλιτσα 15 (5/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τζάιλς 10, Μπαρνς 9 (1), Φοξ 16 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 23 (6/13 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Τόλιβερ, Τζόσεφ 3 (1), Φέρελ, Μπέιζμορ 8, Χιλντ 21 (5/13 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΧΙΤ (Σποέλστρα): Ολίνικ 2, Αντεμπάγιο 26 (12/16 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Τζόουνς 9 (9/14 βολές, 6 ριμπάουντ), Ναν 16 (6/19 σουτ), Ρόμπινσον 18 (6/9 τρίποντα), Σίλβα 2, Οκπάλα 7, Ντράγκιτς 14 (3), Βίνσεντ 3 (1/6 τρίποντα)