Ράπτορς - Πέισερς 119-118: Ανατροπή με μέταλλο πρωταθλητή!

Οι τρομεροί Ράπτορς επέστρεψαν από το -19 για επικρατήσουν με ανατροπή κόντρα στους Πέισερς με 119-118, φτάνοντας τις 12 σερί νίκες!

Στο Τορόντο οι Ράπτορς έδειξαν ακόμα μία φορά ότι διαθέτουν μέταλλο πρωταθλητή, αφού βρέθηκαν να χάνουν από τους Πέισερς με 19 πόντους στην τρίτη περίοδο και με 11 πόντους 3 λεπτά πριν το τέλος. Έφεραν όμως τα πάνω κάτω για να κερδίσουν στον πόντο με 119-118!

Οι πρωταθλητές έδειξαν χαρακτήρα για να φτάσουν ακόμα σε μια ανατροπή τη φετινή σεζόν με τον Σερζ Ιμπάκα να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του 30" πριν το τέλος. Αυτή η νίκη ήταν 12η σερί των Ράπτορς, αριθμός που αποτελεί επίδοση ρεκόρ στην ιστορία τους!

Οι Πέισερς από την άλλη κυριολεκτικά αυτοκτόνησαν, χάνοντας δικό τους ματς, αλλά ακόμα και έτσι είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, με τον Βίκτορ Ολαντίπο να αστοχεί στο τελευταίο σουτ και στη συνέχεια τον Μάλκολμ Μπρόγκντον να κάνει λάθος.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κάιλ Λάουρι με 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ, με τους Σερζ Ιμπάκα και Πασκάλ Σιακάμ να ακολουθούν με 30 πόντους και 25 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Πέισερς, ο Μάλκολμ Μπρόγκντον είχε 24 πόντους, ο Τζάστιν Χόλιντεϊ 22 πόντους και ο Νταγκ ΜακΝτέρμοτ 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-20, 48-63, 82-85, 119-118

ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Σιάκαμ 25 (7/18 σουτ, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ανουνόμπι, Ιμπάκα 30 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λάουρι 32 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΒανΒλίτ 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπουσέρ 7, Χόλις-Τζέφερσον, ΜακΚό 4 (1), Ντέιβις 11 (3)

ΠΕΪΣΕΡΣ (Μακμίλαν): Σαμπόνις 15 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 λάθη), Τέρνερ 6 (7 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 24 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Λαμπ 5 (1), Ολαντίπο 13 (5/14 σουτ, 2 τρίποντα), Τ. Χόλιντεϊ 22 (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΝτέρμοτ 19 (4), Μπιτάτζε, ΜακΚόνελ 9, Α. Χόλιντεϊ 5 (1)