Νετς - Μπουλς 133-118: Σόου Ίρβινγκ με 54 πόντους!

Ο Κάιρι Ίρβινγκ ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητος με 54 πόντους, οδηγώντας τους Νετς σε νίκη με 133-118 επί των Μπουλς.

Η χρόνια που διανύει ο Κάιρι Ίρβινγκ δεν είναι ιδανική, αλλά δεν παύει να είναι παίκτης τεράστιας κλάσης. Αυτό έδειξε άλλωστε και κόντρα στους Μπουλς, οδηγώντας τους Νετς σε νίκη με 133-118 μέσα στο Μπρούκλιν.

Ο "Uncle Drew" δεν είναι κυριολεκτικά αντίπαλο, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση στους 54 πόντους (19/23 σουτ, 7/9 τρίποντα, 9/10 βολές) 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής, σε μια εκπληκτική εμφάνιση!

Με τον Ίρβινγκ σε τέτοια δαιμονιώδη εμφάνιση οι Νετς δεν μπορούσαν να χάσουν. Ήδη από την πρώτη περίοδο ξέφυγαν με 35-23 και με 73-57 στην δεύτερη.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας στα τέλη της τρίτης περιόδου σε -7 (103-96), αλά και ρίχνοντας τη διαφορά και στους 6 πόντους στις αρχές της τέταρτης (105-99). Ωστόσο, δεν ήταν αρκετό για να πάρουν τη νίκη.

Ο Σπένσερ Ντινγουίντι ακολούθησε σε απόδοση τον Ίρβινγκ με 20 πόντους, ενώ ο Ταουρίν Πρινς είχε είχε 16 πόντους.

Για τους Μπουλς, ο Ζακ ΛαΒίν είχε 22 πόντους και ο Λιουκ Κορνέ 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-23, 73-57, 103-96, 133-118

ΝΕΤΣ (Άτκινσον): Πρινς 16 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάρις 5 (1), Άλεν 12 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ίρβινγκ 54 (19/23 σουτ, 7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τεμπλ 11 (1), Κούρουτς, Τσάντλερ 2 (5 ριμπάουντ), Τζόρνταν 6 (8 ριμπάουντ), Ντίνγουιντι 20 (4 τρίποντα, 7 ασίστ), ΛεΒέρτ 3 (6 ασίστ), Λουάου-Καμπαρό 4, Μάρτιν

ΜΠΟΥΛΣ (Μπόιλεν): Γιανγκ 14 (1), Κορνέ 19 (2), Νταν, ΛαΒίν 22 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Σατοράνσκι 15 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Φελίτσιο 4 (6 ριμπάουντ), Χάτσινσον 8 (9 ριμπάουντ), Ουάιτ 11 (2), Χάρισον 12 (2), Αρκιντιάκονο 6 (2), Μοκόκα, Βάλενταϊν 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)