Μπλέιζερς - Ρόκετς 125-112: «Χαστούκι» με απίστευτο Λίλαρντ!

Με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να σημειώνει το πρώτο triple-double της καριέρας του, οι Μπλέιζερς επιβλήθηκαν εύκολα με 125-112 των Ρόκετς!

Οι Μπλέιζερς σόκαραν τους Ρόκετς, επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκονται σε αγωνιστική άνοδο, αφού επικράτησαν με 125-112 στο Πόρτλαντ.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ από την δεύτερη περίοδο και μετά, όταν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 41-24 ξέφυγαν με 71-60. Στο δεύτερο ημίχρονο μάλιστα μπόρεσαν να ανεβάσουν και άλλο τη διαφορά, η οποία έφτασε ακόμα και τους 20 πόντους, παίρνοντας μια εύκολη νίκη.

Ο κορυφαίος για τους νικητές ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 36 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ αλλά και 8 λάθη σημείωσε το πρώτο triple-double της καριέρας του, με τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ να ακολουθεί με 22 πόντους και τον Τρέβορ Αρίζα 21 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε 39 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τζέιμς Χάρντεν συνέχισε τις μέτριες εμφανίσεις του με 18 πόντους και 5/18 σουτ, ενώ οι Όστιν Ρίβερς και Μπεν ΜάκΛεμορ πρόσθεσαν από 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-36, 71-60, 97-82, 125-112

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Στοτς): Άντονι 6 (2/11 σουτ, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αρίζα 21 (3), Γουάιτσαϊντ 15 (10 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Λίλαρντ 36 (6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 λάθη), ΜακΚόλουμ 22 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σουάνιγκαν 2, Λιτλ 10, Τρεντ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σάιμονς 3 (1)

ΡΟΚΕΤΣ (Ντ' Αντόνι): Τάκερ 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Καπέλα 2 (7 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 39 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Γκόρντον 8 (2/10 σουτ, 1 τρίποντο), Χάρντεν 18 (5/18 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 λάθη), Σεφολόσα, Χάουζ 6 (2), Ρίβερς 17 (5), ΜάκΛεμορ 17 (5)