Tίμπεργουλβς - Ρόκετς 124-131: Πυροβόλησε με «45άρα» ο Ουέστμπρουκ! (vid)

Με τον Ράσελ Ουέστμπρουκ να οργιάζει με 45 πόντους, οι Ρόκετς πέρασαν από τη Μινεσότα με 124-131 επί των Τίμπεργουλβς.

Εξαιρετικά ανεβασμένος είναι αυτό το διάστημα ο Ράσελ Ουέστμπρουκ και το απέδειξε για ακόμα μια φορά κόντρα στους Τίμπεργουλβς. Ο εκρηκτικός γκαρντ οδήγησε τους Ρόκετς σε νίκη μέσα στη Μινεσότα με 124-131, την δεύτερη συνεχόμενη μετά τις 4 διαδοχικές ήττες του Χιούστον.

Με τον Τζέιμς Χάρντεν να πραγματοποιεί νέα κακή εμφάνιση και να αποχωρεί προσωρινά με τραυματισμό στην τρίτη περίοδο, ο Ουέστμπρουκ πήρε τις «ρουκέτες» από το χέρι για να τις οδηγήσει στη νίκη. Το Χιούστον προηγήθηκε με 26-36. Ακόμα και όταν στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πέρασαν προσωρινά μπροστά στο σκορ ακόμα και με +6 (73-67), ο πρώην σούπερ σταρ των Θάντερ ήταν και πάλι εκεί για να ανατρέψει την κατάσταση και να ξαναδώσει τον έλεγχο στους Ρόκετς (76-78).

Με λίγα λόγια, ο 31χρονος άσος ήταν εκπληκτικός ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 45 πόντους (ρεκόρ με την φανέλα των Ρόκετς) με 16/27 δίποντα, 13/13 βολές, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 38 λεπτά συμμετοχής. Σε απόδοση ακολούθησε και ο Έρικ Γκόρντον με 27 πόντους με 6/13 τρίποντα, με τον Κλιντ Καπέλα να προσθέτει 18 πόντους. Στους 12 πόντους έμεινε ο Χάρντεν με 12 πόντους με 3/13 σουτ, 0/6 εκ των οποίων τρίποντα.

Για τους γηπεδούχους Γουλβς, που πάλεψαν πριν παραδοθούν στην ανωτερότητα του Ουέστμπρουκ, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Άντριου Ουίγκινς 28 πόντους και ο Τζος Οκότζι 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-36, 60-63, 84-94, 124-131

ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ (Σόντερς): Κόβινγκτον 10 (4/13 σουτ, 2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τάουνς 30 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Νέιπιερ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίγκινς 28 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Οκότζι 17 (6 ριμπάουντ) Μπάτες-Ντιόπ 5 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζενγκ 2, ΜακΛόγκιν 8 (1), Κάλβερ 7 (1), Κραμπ 8 (1)

ΡΟΚΕΤΣ (Ντ' Αντόνι): Τάκερ 2 (5 ασίστ), Καπέλα 18 (9 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Γουέστμπρουκ 45 (6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χάρντεν 12 (3/13 σουτ, 0/6 τρίποντα, 5 ασίστ), ΜάκΛεμορ 3 (1), Χάουζ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρίβερς 16 (2), Γκόρντον 27 (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)