Πέλικανς - Κλίπερς 130-133: Εκτελεστής Λέοναρντ! (vid)

Οι Κλίπερς δυσκολεύτηκαν στη Νέα Ορλεάνη αλλά με οδηγό τον Λέοναρντ έφυγαν νικητές από με 130-133 επί των Πέλικανς.

Εκτός δράσης εξακολουθεί να βρίσκεται ο Πολ Τζορτζ για τους Κλίπερς, οι οποίοι πάντως συνεχίζουν στο δρόμο των νικηφόρων αποτελεσμάτων.

Στη Νέα Ορλεάνη σε μία ακόμα επίδειξη του βάθους του στον πάγκο, το Λος Άντζελες λύγισε την αντίσταση των Πέλικανς με 133-130 μετά από ένα συναρπαστικό ματς. Οι «πελεκάνοι» είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, με τον Τζέι Τζέι Ρέντικ να αστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε.

Αμφότερες οι ομάδες δεν έδειχναν ζήλο στην άμυνα με αποτέλεσμα το σκορ να ξεφύγει από νωρίς. Στην τέταρτη περίοδο όμως οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να σφίξουν την αμυντική τους γραμμή και με ένα επιμέρους 20-31 έφτασαν στη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών για ακόμα ένα ματς ο Καουάι Λέοναρντ, ολοκληρώνοντας το ματς με 39 πόντους, με τον Λου Ουίλιαμς να προσθέτει 32 πόντους και τον Μοντρέζλ Χάρελ 24 πόντους.

Για τους γηπεδούχους, ο Ντέρικ Φέιβορς είχε 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μπράντον Ίνγκραμ 21 πόντους και ο Τζέι Τζέι Ρέντικ 18 πόντους, ενώ ο Λόνζο Μπολ πρόσθεσε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-33, 80-72, 110-102, 130-133

ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Τζέντρι): Φέιβορς 22 (10/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ίνγκραμ 21 (7/18 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπολ 18 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 λάθη), Ρέντικ 19 (3), Χαρτ 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μέλι, Χέιζ 14 (5 ριμπάουντ), Τζάκσον 8 (2), Αλεξάντερ-Ουόκερ 10 (2), Μουρ 9 (1)

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 39 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Ζούμπατς 3, Μπέβερλι 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΓκρούντερ 4, Σάμετ 11 (1), Χάρελ 24, Γκριν 6 (2), Πάτερσον 2, Ουίλιαμς 32 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρόμπινσον 3 (1), Μαν