Θάντερ - Ρόκετς 113-92: Θριάμβος για Οκλαχόμα, αποθέωση για Ουέστμπρουκ!

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ αποθεώθηκε στην επιστροφή του στην Οκλαχόμα Σίτι και οι Θάντερ πάτησαν τους Ρόκετς με 113-92.

Θερμή υποδοχή επιφύλαξαν οι οπαδοί των Θάντερ στον Ράσελ Ουέστμπρουκ στην πρώτη του επιστροφή ως αντίπαλος στην Οκλαχόμα Σίτι. Ο σύλλογος δε παρουσίασε ένα υπέροχο βίντεο με τα επιτεύγματά του στην παλιά του ομάδα.

Στον αγώνα τώρα, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανέναν περιθώριο στους Ρόκετς, διαλύοντάς τους με 113-92! Οι Θάντερ πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ, ξεφεύγοντας με 35-16 και 37-21 στην πρώτη περίοδο. Συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι, με την διαφορά να μην ξαναπέφτει σε μονοψήφιο νούμερο, φτάνοντας και ακόμα και +30 στην τέταρτη περίοδο!

Κορυφαίος των νικητών ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τους Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ και Κρις Πολ να ακολουθούν με 20 πόντους και 18 πόντους αντίστοιχα.

Μοναδικός διασωθείς για το Χιούστον ήταν ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 34 πόντους, όταν ο Τζέιμς Χάρντεν έμεινε στους 17 πόντους με 5/17 σουτ!

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-21, 60-48, 89-67, 113-92

ΘΑΝΤΕΡ (Ντόνοβαν): Γκαλινάρι 23 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Άνταμς 15 (8 ριμπάουντ), Πολ 18 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φέργκιουσον 6 (2), Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 20 (1), Μουσκάλα 4 (8 ριμπάουντ), Μπάζλεϊ, Ναντέρ 2, Πάτον, Σρούντερ 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάρτον 4, Ντιαλό 5

ΡΟΚΕΤΣ (Ντ' Αντόνι): Τάκερ 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάουζ 3 (1), Καπέλα 8 (11 ριμπάουντ), Oυέστμπρουκ 34 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 7 λάθη), Χάρντεν 17 (5/17 σουτ, 2/9 τρίποντα), Σεφολόσα, Χάρτενσταϊν 2, Κλέμονς 14 (3), Ρίβερς (0/7 σουτ), Φρέιζερ 3 (1), ΜάκΛεμορ 8 (2)