NBA: «Μπρέικ» στο «μπρέικ» των Τζαζ οι Ρόκετς

Οι Ρόκετς απάντησαν με «μπρέικ» στη Γιούτα επικρατώντας με 92-133 των Τζαζ και ανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας.

Οι Ρόκετς ξεπέρασαν άμεσα το σοκ του «μπρέικ» από τους Τζαζ, καθαρίζοντας από την πρώτη περίοδο το Game 3 στη Γιούτα. Η ομάδα του Χιούστον πήρε με το καλημέρα «αέρα» 17 πόντων και με συνοπτικές διαδικασίες «καθάρισε» από την αρχή το ματς.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο 12λεπτο με αποτέλεσμα στο ημίχρονο η διαφορά να έχει εκτοξευθεί στο +30 (40-70)!

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους στην τρίτη περίοδο, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να μαζέψουν τη διαφορά. Σίγουρα και η κακή τους επιθετική λειτουργία δεν βοήθησε. Ο Μίτσελ δεν απέδωσε επιθετικά, ενώ η απουσία του Ρίκι Ρούμπιο επηρέασε την ομάδα. Κάπως έτσι ήρθε το τελικό 93-112 με τους Ρόκετς να κάνουν το 2-1 στη σειρά.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Γκόρντον (25 π.) και Χάρντεν (25 π., 12 ασ.)