Λέικερς - Σανς 117-107: Άνετα με «τριπλό» ΛεΜπρόν (vid)

Οι Λέικερς είχαν εύκολο βράδυ κόντρα στους Σανς με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να σημειώνει ακόμα ένα τριμπλ-νταμπλ στη νίκη της ομάδας του με 117-107.

Με το δεξί στο 2020 μπήκαν οι Λέικερς, αφού καθάρισαν από νωρίς τους Σανς, επικρατώντας τελικά με 117-107.

Στην πρώτη περίοδο ήταν τρομεροί, ξεφεύγοντας με 43-17 και κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 74-41! Από εκεί και πέρα, το ματς εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία.

Ακόμα και όταν οι Σανς, μετά από μια αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν στους 7 πόντους (112-105) περίπου 70" πριν το τέλος, οι «λιμνάθρωποι» δεν μπορούσαν να χάσουν αυτό το ματς.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και 12 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Άντονι Ντέιβις να ακολουθεί με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Κάιλ Κούζμα να προσθέται 19 πόντους (αλλά με 5/15 σουτ.

Για τους Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 32 πόντους, ο Κέλι Ούμπρε 26 πόντους και ο ΝτιΆντρε Έιτον 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 43-17, 74-41, 101-79, 117-107

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 26 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Τζέιμς 31 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 λάθη), ΜακΓκί 3, Μπράντλεϊ 18 (5 ριμπάουντ), Γκριν 9 (1), Κούζμα 19 (5/15 σουτ, 3 τρίποντα), Χάουαρντ 8, Ρόντο, Ντάνιελς, Κάλντγουελ-Πόουπ 3 (1), Καρούζο

ΣΑΝΣ (Ουίλιαμς): Σάριτς 4, Ούμπρε 26 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπέινς 4 (5 ριμπάουντ), Ρούμπιο 6 (5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ντιαλό 2, Κ. Τζόνσον 2, Μπρίτζες 4 (7 ριμπάουντ), Οκόμπο 5 (1), Έιτον 16 (14 ριμπάουντ), Κάρτερ, Τ. Τζόνσον 6