Κλίπερς - Σανς 120-99: Αν έχεις Τζορτζ, Λέοναρντ, Ουίλιαμς, διάβαινε...

Με κορυφαία τη... γνωστή τριάδα (Τζορτζ, Λέοναρντ, Ουίλιαμς) οι Κλίπερς έφτασαν εύκολα σε μία ακόμα νίκη κόντρα στους -χωρίς Κέβιν Μπούκερ- Σανς.

Οι Κλίπερς είχαν εύκολο βράδυ στο Λος Άντζελες κόντρα στους Σανς, οι οποίοι αγωνίστηκαν με τον Ντιάντρε Έιτον στη σύνθεσή τους (έληξε η τιμωρία των 25 αγώνων που του επιβλήθηκε για χρήση απαγορευμένων ουσιών), αλλά χωρίς τον τραυματία Ντέβιν Μπούκερ.

Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα από την αρχή του αγώνα το οποίο κατάφερε να διογκώσει στην τρίτη περίοδο, στέλνοντάς τη στο +21 (90-69).

Από εκεί και πέρα, έκανε ό,τι έπρεπε για να φτάσει στην 21η πρώτη της νίκη συνολικά στην κανονική περίοδο του NBA και 14η εντός έδρας, επικρατώντας τελικά με 102-99.

Ο Πολ Τζορτζ είχε 24 πόντους και ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Καουάι Λέοναρντ και τον Λου Ουίλιαμς να ακολουθούν από κοντά σε απόδοση με από 20 πόντους.

Για το Φίνιξ,ο Κέλι Ούμπρε είχε 19 πόντους και ο Έιτον στη μεγάλη του επιστροφή στη αγωνιστική δράση είχε 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-23, 54-44, 90-69, 120-99

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 20 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάρκλες, Τζορτζ 24 (3), Ζούμπατς 12, Μπέβερλι 9 (1), Πάτερσον 6 (2), Χάρελ 15 (5 ριμπάουντ), Μότλεϊ, Γουόλτον, Γουίλιαμς 20 (5 τρίποντα, 8 ασίστ), ΜακΓκρούντερ 7 (11 ριμπάουντ), Σάμετ 4 (1/6 σουτ), Ρόμπινσον 3 (1)

ΣΑΝΣ (Ουίλιαμς): Σάριτς 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ούμορε 19 (3), Μπρίτζες 5 (1), Έιτον 18 (9/19 σουτ, 12 ριμπάουντ), Ρούμπιο 4 (2/12 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καμίνσκι 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντιαλό 2, Μπέινς 2, Τζερόμ 10 (1), Οκόμπο 10, Κάρτερ 9 (1)