Πέισερς - Λέικερς 105-102: Το σερί σταμάτησε στην Ιντιάνα (vid)

Οι Πέισερς επικράτησαν με 105-102 κόντρα στους -χωρίς Ντέιβις- Λέικερς και έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί τους των 14 νικών.

Στην Ιντιάνα οι Λέικερς παρατάχθηκαν χωρίς τον Άντονι Ντέιβις και οι Πέισερς δεν τους χαρίστηκαν παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με 105-102. Με αυτό τον τον τρόπο οι γηπεδούχοι έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί του Λος Άντζελες που μετρούσε 14 διαδοχικές νίκες.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, οι Πέισερς πέρασαν μπροστά στο σκορ, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα, με το ματς πάντως να παραμένει αμφίρροπο.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Μάλκολμ Μπρόγκντον να δίνει τελικά το καθοριστικό προβάδισμα στην ομάδα του με λέι-απ για το 104-102 με 36". Ακολούθησαν ένα άστοχο τρίποντο του ΛεΜπρόν Τζέιμς και 1/2 βολές του Σαμπόνις, με τους Λέικερς να μην μπορούν να στείλουν το ματς στην παράταση ούτε με τον Ραζόν Ρόντο ούτε με τον Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντομάντας Σαμπόνις με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Μάιλς Τέρνερ να ακολουθεί με 16 πόντους.

Για τους «λιμνανθρώπους», ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Ντουάιτ Χάουαρντ 20 πόντους με 10/10 δίποντα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-28, 50-52, 78-76, 105-102

ΠΕΪΣΕΡΣ (ΜακΜίλαν): Σαμπόνις 26 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Γουόρεν 12 (5 ριμπάουντ), Τέρνερ 16 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λαμπ 4, Τ. Χόλιντεϊ 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), ΜακΝτέρμοτ 6 (1), Α. Χόλιντεϊ 11 (2), ΜακΚόνελ 10

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βογκέλ): Ντάντλεϊ 3 (1), Τζέιμς 20 (9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), ΜακΓκί 10 (8 ριμπάουντ), Γκριν 6 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ 10 (1), Χάουαρντ 20 (10/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρόντο 7 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπράντλεϊ 13 (6/14 σουτ, 1 τρίποντο), Καρούζο 11 (2), Ντάνιελς 2