Χιτ - Λέικερς 110-113: Έσπασε το αήττητο του Μαϊάμι με ανατροπή! (vid)

Μεγάλο ματς έγινε στο Μαϊάμι με τους Λέικερς να επιστρέφουν από το -14 για να πάρουν τη νίκη με 110-113 επί τω Χιτ, σπάζοντας το αήττητο του "American Airlines Arena".

Οι Χιτ διατηρούσαν απόρθητη την έδρα τους τη φετινή κανονική περίοδο του NBA με ρεκόρ 11-0 πριν το ματς με τους Λέικερς. Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έδειχναν ότι θα διατηρήσουν το αήττητο στο Μαϊάμι, οι «λιμνάνθρωποι» ήταν αυτοί που έφτασαν στη νίκη με σκορ 110-113.

Μετά από ένα φανταστικό ματς, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από το -14 (56-42 στο 22') για να ξεφύγουν τελικά 99-107 λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης!

Οι Χιτ όμως δεν τα παράτησαν, μειώνοντας σε 110-113 και έχοντας την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση. Το τρίποντο του Τζίμι Μπάτλερ ωστόσο ήταν άστοχο, με το Μαϊάμι να διαμαρτύρεται για φάουλ του Άντονι Ντέιβις στον Μπάτλερ και τους Λέικερς να υποστηρίζουν ότι ο σταρ του Μαϊάμι είχε κάνει φάουλ νωρίτερα στον ΛεΜπρόν Τζέιμς.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντέιβις με 33 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο ΛεΜπρόν με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 12 ασίστ αλλά και 8 λάθη.

Για τους Χιτ, ο Μπάτλερ είχε 23 πόντους, ο Ντέρικ Τζόουνς 17 πόντους και ο Κέντρικ Ναν 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-30, 59-51, 85-88, 110-113

ΧΙΤ (Σποέλστρα): Λέοναρντ 5 (1), Μπάτλερ 23, Ρόμπινσον 9 (3), Αντεμπάγιο 12 (12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 16 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Σίλβα 6, Ολίνικ 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 17 (2), Χίρο 7 (3/12 σουτ, 1 τρίποντο)

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βογκέλ): Ντέιβις 33 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Τζέιμς 28 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 λάθη), ΜακΓκί 9 (10 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Γκριν 9 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ 15 (1), Ντάντλεϊ 3 (1), Χάουαρντ 4 (8 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ, Καρούζο 2