Σανς - Μάβερικς 113-120: Ντόντσιτς από άλλο πλανήτη! (vid)

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να σημειώνει 42 πόντους σε μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση, οι Μάβερικς πέρασαν από το Φίνιξ με 113-120 επί των Σανς!

Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε για άλλη μία φορά το NBA να... παραμιλάει με μία εμφάνιση επιπέδου MVP, οδηγώντας τους Μάβερικς σε νίκη επί των Σανς μέσα στο Φίνιξ με 113-120!

Ο Σλοβένος άσος ήταν για ένα ακόμα... διαστημικός, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 42 πόντους (ισοφάριση ρεκόρ καριέρας) με 12/24 σουτ, 15/18 βολές, 9 ριμπάουντ και 11 ασίστ σε 38 λεπτά συμμετοχής. Κάπως έτσι πήρε από το χέρι το Ντάλας στο δεύτερο ημίχρονο που βρέθηκε από το -10 της τρίτης περιόδου (74-64) στο +16 (101-117) λίγο πριν το φινάλε του ματς!

Ο Ντόντσιτς κλήθηκε να παίξει και για τον απογοητευτικό Κρίσταπς Πορζίνγκις, ο οποίος έμεινε στους 2 πόντους με 0/8 σουτ (0/6 τρίποντα) και 13 ριμπάουντ σε μία από τις χειρότερες βραδιές της καριέρας του.

Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ είχε 26 πόντους, ακολουθώντας τον Ντόντσιτς, ενώ ο Σεθ Κάρι είχε 11 πόντους.

Για τους Σανς, ο Κέλι Ούμπρε είχε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ρίκι Ρούμπιο 21 πόντους και ο Ντέβιν Μπούκερ 18 πόντους (αλλά με 6/16 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-31, 50-53, 89-89, 113-120

ΣΑΝΣ (Ουίλιαμς): Σάριτς 9 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ), Ούμπρε 22 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπέινς 17 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρούμπιο 21 (4 τρίποντα, 9 ασίστ), Μπούκερ 18 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καμίνσκι 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντιαλό, Κ. Τζόνσον 2, Μπρίτζες 11 (1), Οκόμπο, Τ. Τζόνσον 6

ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Καρλάιλ): Πάουελ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 2 (0/8 σουτ, 13 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 8 (1), Ντόντσιτς 42 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Χάρνταγουεϊ 26 (6), Κλέμπερ 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τζάκσον 5 (1), Μπράνσον 9 (1), Ράιτ 5 (1), Κάρι 11 (2)