Σπερς - Κλίπερς 107-97: «Χαστούκι» από το Σαν Αντόνιο!

Οι ψυχωμένοι Σπερς δεν άφησαν τους Κλίπερς να περάσουν από το Σαν Αντόνιο, επικρατώντας με 107-97, σε ένα ματς που προηγήθηκαν ακόμα και 19 πόντους.

Μπορεί να βρίσκονται εν μέσω της χειρότερης εκκίνησης της σύγχρονης ιστορίας τους, ωστόσο οι Σπερς δείχνουν ότι ακόμα έτσι μπορούν να κάνουν... «κηδείες», όπως απέδειξαν κόντρα στους Κλίπερς, επικρατώντας με 107-97. Έτσι τα «σπιρούνια» έβαλαν τέλος στο σερί των 7 νικών του Λος Άντζελες.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο με τις ομάδες να ολοκληρώνουν την δεύτερη περίοδο ισόπαλες με 53-53. Στην τρίτη περίοδο όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν με 75-64 και 82-71. Στην τέταρτη περίοδο μάλιστα οι Σπερς ήταν ακόμα καλύτεροι, στέλνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 19 πόντους (105-86), φτάνοντας εύκολα σε μία πολύ μεγάλη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι ΛαΜάρκους Όλντριτζ και Ντέρικ Ουάιτ είχαν από 17 πόντους, με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να ακολουθεί με 15 πόντους, σε μια βραδιά που έξι παίκτες των Σπερς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τους Κλίπερς, οι οποίοι βρέθηκαν σε κακή βραδιά, ο Καουάι Λέοναρντ είχε 19 πόντους (αλλά με 8/23 σουτ), 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο ΤζαΜάικλ Γκριν 16 πόντου. Στους 5 πόντους έμεινε ο Τζορτζ με 2/11 σουτ και στους 7 ο Λου Ουίλιαμς με 2/10 σουτ!

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-30, 53-53, 82-71, 107-97

ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): Γκέι 6 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Όλντριτζ 17 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουάιτ 17 (5), Φορπς 12 (2), ΝτεΡόζαν 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάιλς 10 (2), Γιούμπανκς, Πετλ 6 (6 ριμπάουντ), Μιλς 13 (3), Μάρεϊ 4 (2/8 σουτ), Γουόκερ, Μπελινέλι 7 (1)

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 19 (8/23 σουτ, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάρκλες 9 (1), Τζορτζ 5 (2/11 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ζούμπατς 8 (5 ριμπάουντ), Μπέβερλι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάτερσον 3 (1), Γκριν 16 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάρελ 12 (7 ριμπάουντ), Γουόλτον, Γουίλιαμς 7 (2/10 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μαν, Ρόμπινσον 8 (2)