Κλίπερς - Ρόκετς 122-119: Πήρε το θρίλερ με σούπερ Ουίλιαμς, Τζορτζ, Λέοναρντ

Τρομερό ματς στο Λος Άντζελες με τους Κλίπερς να παίρνουν οριακή νίκη με 122-119 και τον Λου Ουίλιαμς να σημειώνει 26 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Κλίπερς και Ρόκετς έδωσαν ένα ματς επιπέδου... playoffs, με τους πρώτους να παίρνουν σπουδαία νίκη με 122-119.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό και εξαιρετικά αμφίρροπο, αφού μετά από τρίποντο του Πι Τζέι Τάκερ στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα +5 (112-117). Το Λος Άντζελες δεν κάθισε με σταυρωμένα τα χέρια αλλά απάντησε με δύο σερί τρίποντα των Λου Ουίλιαμς και Πολ Τζορτζ για το 118-117, για να ακολουθήσουν δύο βολές από τον Τζέιμς Χάρντεν για το 118-119.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Καουάι Λέοναρντ με σουτ από τα 4.5 μέτρα έκανε το 120-119, ενώ στη συνέχεια ο Ράσελ Ουέστμπρουκ αστόχησε σε τρίποντο 3.4" από το τέλος. Έπειτα, ο Τζορτζ διαμόρφωσε το τελικό σκορ με δύο βολές. Οι Ρόκετς θα μπρούσαν να στείλουν το ματς στην παράταση στο 1.2" που τους απέμεινε, ωστόσο δεν μπόρεσαν να εκδηλώσουν επίθεση.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Λου Ουίλιαμς με 26 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο), με τον Καουάι Λέοναρντ να ακολουθεί με 24 πόντους και τον Πολ Τζορτζ με 19 πόντους (4/15 σουτ).

Για τους Ρόκετς, ο Χάρντεν είχε 37 πόντους, 8 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ο Ουέστμπρουκ 22 πόντους και ο Κλιντ Καπέλα 17 πόντους και 19 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-23, 55-51, 80-84, 122-119

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 24 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρκλες 7 (1), Τζορτζ 19 (4/15 σουτ, 3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ζούμπατς 8 (5 ριμπάουντ), Γκριν 4 (9 ριμπάουντ), Χάρελ 18 (7 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 26 (4 τρίποντα, 8 ασίστ), ΜακΓκρούντερ 7 (1), Ρόμπινσον 3 (1)

ΡΟΚΕΤΣ (Ντ' Αντόνι): Τάκερ 8 (1), Καπέλα 17 (19 ριμπάουντ), Ουέστμπρουκ 22 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρντεν 37 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 12 ασίστ), ΜάκΛεμορ 14 (4), Σεφολόσα 8 (2), Τσάντλερ 1, Κλέμονς 1, Ρίβερς 10 (2)