Στα ημιτελικά οι Καβαλιέρς με ρεκόρ Τζέιμς

Στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας πέρασαν οι Καβαλίερς επικρατώντας με 105-101 των Πέισερς

Ο Λεμπρόν Τζέιμς ήταν για άλλη μία φορά ο ηγέτης των Καβαλίερς σημειώνοντας 45 πόντους,9 ριμπάουντ, 7 ασίστ ενώ με τα 2 κλεψίματα που έκανε έγινε ο πρώτος με τα περισσότερα στα πλεί οφ ξεπερνώντας τον Πίπεν.

Ο Βασιλιάς αγωνίστηκε σχεδόν σε όλο τον αγώνα με τον ίδιο να ζητά αλλαγή καθώς αισθάνθηκε έντονα τραβήγματα στις γάμπες του ενδεικτικό της κούρασης που κουβαλά από την αρχή της σεζόν. Οι Καβαλιέρς μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά.

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο με τους γηπεδούχους να έχουν υποπέσει μόλις σε ένα λάθος εν αντιθέσει με τους Πέισερς που κυνηγούσαν συνέχεια στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ιντιάνα ήταν αυτή που αντέδρασε και πέρασε μπροστά στην αναμέτρηση.

Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά η επιστροφή του Τζέιμς σε συνδυασμό με την ευστοχία των συμπαικτών του χάρισαν στο Κλίβελαντ την πρόκριση.

Με 4-3 νίκες οι Καβαλιέρς απέκλεισαν τους Πέισερς και θα αντιμετωπίσουν τους Τορόντο Ράπτορς.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-19,54-43,74-76,105-101