Ρόκετς - Πέισερς 111-102: Νίκη με 14-0 και 44άρη Χάρντεν!

Ένα σερί στην τέταρτη περίοδο και ο επιθετική απόδοση του Τζέιμς Χάρντεν ήταν αρκετά για τους Ρόκετς ώστε να πάρουν τη νίκη κόντρα στους Πέισερς. Τραυματίστηκε ο Μπρόγκντον.

Οι Ρόκετς τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους Πέισερς, ακόμα και με την αποχώρηση του Μάλκολμ Μπρόγκντον στην πρώτη περίοδο με πόνους στη μέση. Παρ'όλα αυτά, βρήκαν και πάλι τρόπο να πάρουν τη νίκη με 111-102, χάρη στον Τζέιμς Χάρντεν.

Παρά τη μαχητικότητα της Ιντιάνα, η οποία δεν άφηνε το Χιούστον να απομακρυνθεί, περνώντας μάλιστα μπροστά με 84-88 στην τέταρτη περίοδο, για τις «ρουκέτες» υπήρχε ο Τζέιμς Χάρντεν.

Ο «μούσιας» ανέλαβε δράση, οδηγώντας τους Ρόκετς με ένα σερί 14-0, σημειώνοντας τους 12 από τους 14 πόντους εκείνου του διαστήματος, σε προβάδισμα 98-88 και κατ'επέκταση στη νίκη.

Ο άσος του Χιούστον ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 44 πόντους, όντας ο κορυφαίος των Ρόκετς, με τον Μπεν ΜάκΛεμορ να προσθέτει 21 πόντους και τον Ράσελ Ουέστμπρουκ να ακολουθεί 17 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους, Ντομάντας Σαμπόνις είχε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Νταγκ ΜακΝτέρμοτ 18 πόντους και οι Άαρον Χόλιντεϊ, Τι Τζέι ΜακΚόνελ και Τι Τζέι Λιφ από 12 πόντους έκαστος.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-22, 54-49. 80-79, 111-102

ΡΟΚΕΤΣ (Ντ' Αντόνι): Τάκερ 5 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Τσάντλερ 2 (6 ριμπάουντ), Oυέστμπρουκ 17 (5/21 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρντεν 44 (6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜάκΛεμορ 21 (4), Κλαρκ, Σεφολόσα 5 (1), Χάρτενσταϊν 4, Ρίβερς 10 (5 ριμπάουντ, Κλέμονς 3 (1)

ΠΕΪΣΕΡΣ (Μακμίλαν): Σαμπόνις 18 (13 ριμπάουντ), Σάμπσον 4, Ουόρεν 8 (1/8 σουτ, 1 τρίποντο), Μπρόγκντον 2, Α. Χόλιντεϊ 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Λιφ 12 (7 ριμπάουντ), ΜακΝτέρμοτ 18 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπιτάτζε 6, ΜακΚόνελ 12, Τ. Χόλιντεϊ 10 (2/11 τρίποντα)