Νάγκετς - Χοκς 121-125: Μυθικός Γιανγκ στο Ντένβερ!

Απίστευτος ο Τρε Γιανγκ στο Ντένβερ, οδήγησε τους Χοκς στη νίκη με 121-125!

Οι Χοκς πέρασαν από το Ντένβερ με 121-125 επί των Νάγκετς, με τον Τρε Γιανγκ να κάνει όργια και να οδηγεί την ομάδα του στη νίκη.

Ο δευτεροετής γκαρντ ήταν πραγματικά ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 42 πόντους (8/13 τρίποντα) και 11 ασίστ.

Μάλιστα, το ματς κάθε άλλο παρά καλά ξεκίνησε για την Ατλάντα, αφού οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από νωρίς με 12-0, ενώ συνεχίστηκε ακόμα χειρότερα με τον Κέβιν Χέρτερ να αποχωρεί τραυματίας.

Όμως, με τέτοιο Γιανγκ οι Χοκς δεν είχαν να φοβηθούν τίποτα, γυρίζοντας το ματς στη δεύτερη περίοδο με ένα επιμέρους 20-38 για το 54-63. Στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας κάνει ήδη το πιο δύσκολο, τα «γεράκια» οδηγήθηκαν στη νίκη εκ του ασφαλούς στη νίκη.

Ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ ακολούθησε την τρομερή επίδοση του Γιανγκ για τους νικητές.

Για τους γηπεδούχους, Ουίλ Μπάρτον είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Νίκολα Γιόκιτς 20 πόντους (αλλά με 6/19 σουτ), 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Πολ Μίλσαπ 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-25, 54-63, 89-98, 121-125

ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 19 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπάρτον 21 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γιόκιτς 20 (1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρεϊ 18 (8 ασίστ), Χάρις 10 (2/10 τρίποντα), Πόρτερ 2, Γκραντ 10 (1), Κρεγκ, Πλάμλι 7 (8 ριμπάουντ), Μόρις 14 (1)

ΧΟΚΣ (Πιρς): Πάρκερ 20 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χάντερ 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 8, Γιανγκ 42 (8/13 τρίποντα, 11 ασίστ), Χέρτερ 11 (3), Φερνάντο 3, Λεν 17 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρέντις 5, Μπέμπρι 4, Γουάλας 3