Σανς - Χιτ 108-124: «Καυτοί» Μπάτλερ και Ντράγκιτς στο Φίνιξ! (vid)

Με κορυφαίο τον Μπάτλερ (30 π. στο πρώτο ημίχρονο!) οι Χιτ πέρασαν δια περιπάτου από το Φίνιξ κόντρα στους Σανς.

Ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα Χιτ και Σανς στο Φίνιξ, σημειώνοντας 30 πόντους! Στο δεύτερο ημίχρονο είχε βοήθεια και από τους συμπαίκτες του, και κυρίως από τον Γκόραν Ντράγκιτς, με το Μαϊάμι τελικά να φτάνει δια περιπάτου στη νίκη με 108-124.

Το πρώτο δωδεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν με 57-64. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας να προηγούνται με 14 πόντους (63-77). Οι Σανς σε εκείνο το σημείο απάντησαν μειώνοντας σε 77-79 και 86-88, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 86-93.

Στην τέταρτη περίοδο, ήταν η σειρά του Γκόραν Ντράγκιτς να αναλάβει δράση. Ο Σλοβένος άσος άρχισε να οργανώνει και να εκτελεί, με τους Χιτ τελικά να ξαναχτίζουν διαφορά, ενώ χάρη σε ένα επιμέρους 17-5 ξέφυγαν με 96-115.

Πρώτος σκόρερ για τους Χιτ ήταν ο Τζίμι Μπάτλερ με 34 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Γκόραν Ντράγκιτς με 25 και οι Μπαμ Αντεμπάγιο και Τάιλερ Χίρο από 15 πόντους.

Για τους γηπεδούχους, ο Άρον Μπέινς είχε 23 πόντους, ο Ντέβιν Μπούκερ 22 πόντους και ο Κέλι Ούμπρε 15 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-31, 57-64, 86-93, 108-124

ΣΑΝΣ (Ουίλιαμς): Σάριτς 9 (2), Ούμπρε 15 (1), Μπέιν 23 (1), Ρούμπιο 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπούκερ 22 (2), Καμίνσκι 3, Ντιαλό, Κ. Τζόνσον 7 (1), Μπρίτζες 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Οκόμπο, Κάρερ 2, Τ. Τζόνσον 11 (2)

ΧΙΤ (Σποέλστρα): Αντεμπάγιο 15 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ρόμπινσον 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπάτλερ 34 (2), Λέοναρντ 6 (2), Ναν 11 (1), Τζόνσον 3, Ολίνικ 7 (1), Σίλβα, Τζόουνς 2, Ντράγκιτς 25 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χίρο 15 (3)