Γκρίζλις - Ρόκετς 100-107: Το πήρε πάνω του ο Χάρντεν (vid)

Ο Τζέιμς Χάρντεν απόντος του Ράσελ Ουέστμπρουκ θύμισε τον περσινό εαυτό του και οδήγησε τους Ρόκετς σε νίκη επί των Γκρίζλις με 100-107.

Ο Ράσελ Ουέσμπρουκ για λόγους ξεκούρασης δεν αγωνίστηκε κόντρα στους Γκρίζλις και ο Τζέιμς Χάρντεν αναγκάστηκε να βγάλει τον περσινό καλό του εαυτό, με τους Ρόκετς να νικούν τις «αρκούδες» με 100-107 στο Μέμφις.

Ο «μούσιας» πήρε από το χέρι τις «ρουκέτες» από την αρχή του αγώνα, βάζοντας το ένα μεγάλο σουτ μετά το άλλο, ολοκληρώνοντας το ματς με 44 πόντους με 12/28 σουτ (7/16 εκ των οποίων τρίποντα), 13/18 βολές, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο αρχικά με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια μικρή διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (60-62). Στην τρίτη περίοδο, ωστόσο, το Χιούστον έχτισε διαφορά και ξέφυγε με 70-81.

Οι Γκρίζλις δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση διαρκείας να μειώνουν σε 96-102. Στην επόμενη φάση Χάρντεν ευστόχησε σε τεράστιο τρίποντο για το 96-105, «σφραγίζοντας» τη νίκη για την ομάδα του.

Πλην του Χάρντεν, πολύ καλός ο Έρικ Γκόρντον με 16 πόντους (αλλά 5/17 σουτ) και ο Ντάνιελ Χάουζ με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους Γκρίζλις, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Τζάρεν Τζάκσον, ο Ζα Μοράντ είχε 23 πόντους και ο Ντίλον Μπρουκς 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-33, 60-62, 76-84, 100-107

ΓΚΡΙΖΛΙΣ (Τζένκινς): Κλαρκ 3 (6 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Κράουντερ 8 (1), Βαλαντσιούνας 10 (10 ριμπάουντ), Μοράντ 23 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπρουκς 17 (0/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χιλ 4, Άντερσον 10, Καμπόκλο 11 (1), Τζόουνς 10, Γκούντουριτς 4

ΡΟΚΕΤΣ (Ντ'Αντόνι): Τάκερ (6 ριμπάουντ), Χάουζ 15 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Καπέλα 10 (13 ριμπάουντ), Χάρντεν 44 (7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκόρντον 17 (5/17 σουτ, 3 τρίποντα), Σεφολόσα 3 (1), Τσάντλερ, Κλέμονς, Ρίβερς 7 (1), ΜάκΛεμορ 12 (3)