Λέικερς - Γκρίζλις 120-91: Πω πω ένας Ντέιβις! (vid)

Ο Άντονι Ντέιβις έκανε πράματα και θάματα στο παρκέ οδηγώντας τους Λέικερς σε νίκη με 120-91 κόντρα στους Γκρίζλις.

Μπορεί λίγο πριν το ματς με τους Γκρίζλις να ήταν αμφίβολος. Μπορεί κάποια στιγμή στο δεύτερο δωδεκάλεπτο να πήγε στα αποδυτήρια με πόνους στον ώμο. Όλα αυτά όμως δεν εμπόδισαν τον Άντονι Ντέιβις να πραγματοποιήσει το καλύτερό του επίσημο παιχνίδι με τους Λέικερς οδηγώντας του σε νίκη με 120-91.

Ο 26χρονος σούπερ σταρ ήταν πραγματικά ασταμάτητος, με το Μέμφις να τον σταματά μόνο με φάουλ, και ολοκλήρωσε το ματς με 40 πόντους (7/17 σουτ, 26/27 βολές [ρεκόρ ομάδας]), 20 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κοψίματα σε 31' συμμετοχής, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι δεν αγωνίστηκε καθόλου στην τέταρτη περίοδο.

Ο Ντέιβις οδήγησε την ομάδα του σε νίκη, σε μια βραδιά που οι «λιμνάνθρωποι» δεν είχαν ξεκινήσει καλά, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 27-32 στο τέλος της πρώτης περιόδου και τους Λέικερς να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα στο τέλος της δεύτερης (49-47).

Η τρίτη περίοδος, ωστόσο, ήταν καθοριστική, με τον «φρύδια» να καθαρίζει το παιχνίδι με ένα επιμέρους 39-20 για το 88-67, και στη συνέχεια να περνάει στον πάγκο για το υπόλοιπο του ματς.

Για τους νικητές, πέρα από τον βιονικό Ντέιβις, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς προσέθεσε 23 πόντους, ενώ Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ είχε 13 πόντους.

Για τους Γκρίζλις, ο Ζα Μοράντ είχε 16 πόντους και ο Γιόνας Βαλαντσιούνας 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-32, 49-47, 88-67, 120-91

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 40 (7/17 σουτ, 26/27 βολές, 20 ριμπάουντ), Τζέιμς 23 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), ΜακΓκί 10 (9 ριμπάουντ), Γκριν 8 (2), Μπράντλεϊ 12 (1), Ντάντλεϊ, Ντάνιελς 5 (1), Χάουαρντ 2, Κουκ 7 (1), Κάλντγουελ-Πόουπ 13 (6 ριμπάουντ), Καρούζο

ΓΚΡΙΖΛΙΣ (Τζένκινς): Κράουντερ 9 (1), Τζάκσον 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 14 (11 ριμπάουντ), Μοράντ 16 (1), Μπρουκς 8 (1), Κλαρκ 10, Χιλ 8 (2), Άντερσον 2, Καμπόκλο, Τζόουνς 4, Μέλτον, Γκούντουριτς, Άλεν 13 (1)