Νάγκετς - Σανς 108-107: Τους έσωσαν Γιόκιτς και Κρεγκ (vids)

Οι Νάγκετς γλίτωσαν το... κάζο στο Ντένβερ κόντρα στους Σανς, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 108-107 στην παράταση. Triple-double ο Γιόκιτς, καθοριστικός ο Κρεγκ.

Στο Ντένβερ οι Νάγκετς λαχτάρησαν κόντρα στους Σανς αλλά τελικά πήραν τη νίκη στην παράσταση με 108-107.

Οι Σανς ήταν από την αρχή ανταγωνιστικοί παρά την απουσία του ΝτιΆντρε Έιτον, ενώ ξέφυγαν ακόμα και με 14 πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά, ενώ πέρασαν και μπροστά, όμως η σωρεία λαθών, με αποκορύφωμα το φάουλ στον Ρούμπιο στο τέλος της τέταρτης περιόδου που έστειλε τους Σανς στην παράταση με τρεις βολές, έβαλε το Φίνιξ ξανά στο ματς.

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι έχασαν τρία μέλη της βασικής πεντάδας τους με 6 φάουλ (Μπέινς, Ούμπρε, Ρούμπιο). Παρ' όλα αυτά, θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, αν δεν ήταν ο Κόρεϊ Κρεγκ να σταματάει τον Ντέβιν Μπούκερ με τάπα στην τελευταία επίθεση του ματς.

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 23 πόντους, 14 ριμπάουντ και 12 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Νάγκετς, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να προσθέτει 27 πόντους.

Για τους Σανς, ο Κέλι Ούμπρε είχε 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Φρανκ Καμίνσκι 19 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Ντέβιν Μπούκερ 18 πόντους (αλλά με 7/21 σουτ) και 7 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 39-45, 64-62, 95-95, 108-107

ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 8, Γιόκιτς 23 (14 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Μάρεϊ 27 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπάρτον 5 (1), Χάρις 13 (1), Πλάμλι 2, Κρεγκ, Γκραντ 13 (1), Μόρις, Μπίσλεϊ 17 (2)

ΣΑΝΣ (Ουίλιαμς): Σάριτς 6 (8 ριμπάουντ), Ούμπρε 23 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπέινς 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπούκερ 9 (8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Καμίνσκι 19 (11 ριμπάουντ), Μπρίτζες 2, Ντιαλό, Τζόνσον 9 (1), Κάρτερ 6 (2)