Ράπτορς - Πέλικανς 130-122: Μέταλλο πρωταθλητή! (vid)

Οι Ράπτορς με κορυφαίους τους Σιακάμ και ΒανΒλίτ επιβλήθηκαν των Πέλικανς στην παράταση με 130-122 και ξεκίνησαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους τη νέα σεζόν στο NBA.

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην κανονική περίοδο του NBA τη νέα σεζόν οι Ράπτορς μπροστά στο τρομερό τους κοινό τους. Οι πρωταθλητές, που παρέλαβαν τα δαχτυλίδια τους πριν τον αγώνα, πήραν τη νίκη στην παράταση κόντρα στους σκληροτράχηλους Πέλικανς με 130-122.

Η αναμέτρηση ήταν μάλιστα εξαιρετικά αμφίρροπη παρά την απουσία του νο1 πικ του φετινού ντραφτ, Ζάιον Ουίλιαμσον, με τους Πέλικανς μάλιστα να ολοκληρώνουν το ματς με 19/45 τρίποντα! Στο τέλος όμως το Τορόντο έδειξε χαρακτήρα και έφτασε στη νίκη.

Ο Πασκάλ Σιακάμ με 34 πόντους, 18 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ωστόσο αποβλήθηκε λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ενώ ο Φρεντ ΒανΒλίτ προσέθεσε άλλους 34 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Κάιλ Λάουρι να σημειώνει άλλους 22.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Μπράντον Ίνκραμ είχε 22 πόντους, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ 16 πόντους και ο Τζος Χαρτ 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Εξαιρετικός στο ντεμπούτο ο Νίκολο Μέλι με 14 πόντους 5 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-30, 56-61, 88-86, 117-117, 130-122

ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Σιάκαμ 34 (2 τρίποντα, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ανουνόμπι 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκασόλ 6 (1), Λάουρι 22 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΒανΒλίτ 34 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ιμπάκα 13, Ντέιβις 5 (1), Πάουελ 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ).

ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Τζέντρι): Φέιβορς 6 (7 ριμπάουντ), Ίνγκραμ 22 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόλιντεϊ 13 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μπολ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέντικ 16 (4), Μέλι 14 (4), Οκαφόρ 8, Τζάκσον 9 (1), Αλεξάντερ-Ουόκερ 3 (1/10 σουτ), Μουρ 5 (1), Χαρτ 15 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 3

Κλίπερς - Λέικερς 112-102: Νέο αφεντικό στο Λος Άντζελες ο Λέοναρντ! (vid)