Ρόκετς-Ουόριορς 113-118: Στους τελικούς της Δύσης για 5η συνεχόμενη φορά οι Ουόριορς (vid)

Οι Ουόριορς νίκησαν τους Ρόκετς μέσα στο Χιούστον 118-113 και προκρίθηκαν στους τελικούς της Δύσης με 4-2 νίκες.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς νίκησαν τους Ρόκετς με 118-113 στο Toyota Center και προκρίθηκαν για συνεχόμενη χρονιά στους δυτικούς Τελικούς.

Ο Στέφ Κάρι έμεινε στο απόλυτο μηδέν στο πρώτο ημίχρονο καθώς είχε 0/5 σουτ και 3 φάουλ , αλλά έβαλε 33 πόντους στο δεύτερο και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της βραδιάς.

Σε 26' λεπτά πέτυχε 33 πόντους ενώ από τους 36 πόντους των Ουόριορς στην τέταρτη περίοδο πέτυχε τους 23 εκείνος! Άξιος συμπαραστάτης του βέβαια ήταν και ο Κλέι Τόμπσον οποίος τελείωσε με 7/13 τρίποντα και 27 πόντους.

Ο Τζέιμς Χάρντεν από την άλλη είχε 35 πόντους , αλλά είχε και πάλι πολλά άστοχα σουτ (11/25). Κορυφαίος για τους ηττημένους ήταν ο Κρις Πολ, οποίος έκανε το καλύτερο παιχνίδι στην σειρά με 27 π. (11/19 σουτ), 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές καθ΄όλη την διάρκεια του παιχνιδιού με τον Στέφ Κάρι και τον Κλέι Τόμσον να πετυχαίνουν δύο μεγάλα τρίποντα στο τέλος χαρίζοντας την νίκη και την πρόκριση στους "πολεμιστές" για 5η συνεχόμενη φορά στους τελικούς της δύσης..

Τα δωδεκάλεπτα: 28-27, 57-57, 87-82, 113-118.