Σίξερς - Ράπτορς 112-101: Ζωντανοί στη Φιλαδέλφεια και... Game 7!

Με κορυφαίο τον Τζίμι Μπάτλερ, η Φιλαδέλφεια επιβλήθηκε εντός έδρας επί του Τορόντο ευκολότερα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ και ισοφάρισε τη σειρά σε 3-3

Οι Σίξερς θυμήθηκαν στην Φιλαδέφλεια τον καλό τους εαυτό και επικράτησαν στο Game 6 κόντρα στους Ράπτορς με 112-101, κάνοντας το 3-3 στη σειράς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και πήραν προβάδισμα με 13-5, αλλά οι Ράπτορς απάντησαν άμεσα με ένα σερί 10-0 για να κάνουν το σκορ 13-5. Στο σερί του Τορόντο η Φιλαδέφλεια απάντησε με ένα δικό της 10-0 για να περάσει τελικά μπροστά με 23-15 και τελικά να κλείσει την πρώτη περίοδο με 29-21.

Στην δεύτερη περίοδο οι Σίξερς συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έστειλαν τη διαφορά στο +17 (38-21). Οι Ράπτορς μείωσαν σε 42-35, όμως η Φιλαδέλφεια συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και πήγε στα αποδυτήρια με +15 (58-43).

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παραμείνουν «ζωντανοί», μειώνοντας με 69-61. Ωστόσο, και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση και με ένα σερί 9-0 έκαναν το 78-61, ενώ έκλεισαν το δωδεκάλεπτο με σκορ 87-67.

Κάπου εκεί τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους, με τη Φιλαδέλφεια μάλιστα να ανεβάζει τη διαφορά στο +24 (93-69). Το μόνο που κατάφεραν οι Ράπτορς ήταν να μειώσουν, αλλά ουσιαστικά δεν απείλησαν τους Σίξερς.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Τζίμι Μπάτλερ με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε ο Σίμονς με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Εμπίντ με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Καναδούς πρώτος σκόρερ για ακόμα μία φορά ήταν ο Λέοναρντ με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Σιακάμ προσέθεσε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ.