Ουόριορς - Ρόκετς 104-99: Πύρρειος νίκη στο Όκλαντ

Το Γκόλντεν Στέιτ έχασε διαφορά 20 πόντων, αλλά και τον Κέβιν Ντουράντ, ωστόσο πήρε ψυχωμένη νίκη στο Όκλαντ και έκανε το 3-2.

Σε μια βραδιά που όλα πήγαν στραβά για τους Ουόριορς στο Όκλαντ, το Γκόλντεν Στέιτ επικράτησε με 104-99 επί των Ρόκετς, κάνοντας το 3-2 στην ημιτελική σειρά της Δυτικής Περιφέρειας.

Οι πρωταθλητές απώλεσαν διαφορά 20 πόντων, είδαν τον Κέβιν Ντουράντ να αποχωρεί τραυματίας στην τρίτη περίοδο και τον Ντρέιμοντ Γκριν να αποβάλλεται με 6 φάουλ περίπου 2' πριν το τέλος, αλλά τελικά πήραν μια σημαντική για την πρόκριση στους Τελικούς νίκη

Στις αρχές της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 31-17 χάρη σε ένα 17-3.

Οι Ρόκετς αντέδρασαν στην δεύτερη περίοδο, κατεβάζοντας τη διαφορά στους 3 πόντους (40-37). Ξανά, όμως, οι Ουόριορς απάντησαν με ένα δικό τους σερί 17-0 και ξέφυγαν με 57-37, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 57-43.

Στην τρίτη περίοδο το ματς παρέμεινε αμφίρροπο για αρκετή ώρα. Όμως, στη συνέχεια, οι πολεμιστές μπόρεσαν με ένα μικρό ξέσπασμα να ξεφύγουν με 97-89 και 99-91. Οι Ρόκετς προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση και κατέβασαν την διαφορά στους 3 πόντους (102-99). Τελικά, οι Ουόριορς σφράγισαν την νίκη με λέι απ του Κλέι Τόμπσον για το 104-99 με 4" πριν από το τέλος.

Για το Γκόλντεν Στέιτ, ο Τόμπσον είχε 27 πόντους, ο Κάρι 25 πόντους (9/23 σουτ), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ενώ και ο Ντουράντ αποχώρησε από το ματς με 25 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για τους Ρόκετς, ο Χάρντεν είχε 31 πόντους και 8 ασίστ και ο Γκόρντον 19 πόντους. Σε κακή βραδιά ο Πολ με 11 πόντους (3/14 σουτ), 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ.