Ράπτορς - Σίξερς 125-89: Καταιγισικό Τορόντο και... 3-2!

Με μεγάλη εμφάνιση από τους Λέοναρντ, Σιακάμ, Λάουρι, Γκριν, το Τορόντο διέλυσε την Φιλαδέλφεια και απέχει μία νίκη μακριά από τους τελικούς της Ανατολής.

Οι Ράπτορς μετέτρεψαν το Game 5 της ημιτελικής σειράς της Ανατολής κόντρα στους Σίξερς σε παράσταση για ένα ρόλο και τους διέσυραν στο Τορόντο με 125-89.

Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν αρχικά με 11-18, αλλά τελικά βρέθηκαν στο τέλος της να χάνουν με 27-26.

Στην δεύτερη περίοδο το Τορόντο έκοψε κάθε διάθεση της Φιλαδέλφειας για μπρέικ. Οι γηπεδούχοι ήταν διαστημικοί και χάρη σε δύο μεγάλα επιθετικά σερί πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 64-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε. Οι Σίξερς προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο δεν έριξαν ποτέ την διαφορά κάτω από τους 16 πόντους. Οι Ράπτορς, από την άλλη, δεν έριξαν σε κανένα σημείο, φτάνοντας σε μια άνετη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Σιακάμ με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ. Τον ακολούθησαν οι Λέοναρντ με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ, Λάουρι με 19 πόντους και Γκριν με 17. Απογοητευτικοί και λίγοι οι Σίξερς. Προσπάθησαν οι Μπάτλερ με 22 πόντους (6/16 σουτ), Χάρις με 15 πόντους και Εμπίντ με 13 πόντους. Στους 7 έμεινε ο Σίμονς.