Ρόκετς - Ουόριορς 126-121: Επική εμφάνιση Χάρντεν! (vids)

Με κορυφαίο τον «μούσια», οι «ρουκέτες» μείωσαν σε 2-1 στο Game 3 της ημιτελικής σειράς με τους πρωταθλητές.

Οι Ρόκετς επικράτησαν στην παράταση με 126-121 επί των Ουόριορς στο Χιούστον και μείωσαν σε 2-1 στην ημιτελική σειρά για τα playoffs της Δύσης, σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε άτυπη μονομαχία ανάμεσα σε Χάρντεν και Ντουράντ.

Το Γκόλντεν Στέιτ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν με 6-14 στο 5' και 11-20 στο 8', αλλά οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 27-7 πήραν το προβάδισμα με 38-27 στο 16'.

Το Χιούστον παρέμενε σταθερά μπροστά καθ'όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ άντεξαν ακόμα μια νέα μεγαλειώδη εμφάνιση από τον Κέβιν Ντουράντ. Ο άσος των Ουόριορς οδήγησε, μάλιστα, έφερε την ομάδα του από το -13 στο +1 (93-94 στο 38') με ένα προσωπικό του 0-10 σερί.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με συναρπαστικό τρόπο στην κανονική διάρκεια. Ο Ιγκουοντάλα έδωσε στους Ουόριορς το προβάδισμα με τρίποντο (110-112 στα 45,9"), αλλά ο Χάρντεν με 2/2 βολές ισοφάρισε στα 38,7". Ο Ντουράντ αστόχησε σε σουτ υπό πίεση, ενώ ο Κλέι Τόμπσον περιόρισε αμυντικά τον Κρις Πολ στην τελευταία φάση, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί σε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Ρόκετς ξέφυγαν με 124-118 με τρίποντο του Χάρντεν στα 49" πριν το τέλος. Ο Ντουράντ, όμως, ήταν και πάλι εκεί κερδίζοντας φάουλ σε τρίποντο και σκοράροντας 3/3 βολές 124-121.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον πιο περίεργο τρόπο με τους Ουόριορς να... παρατάνε το ματς, μετά από το άστοχο κάρφωμα του αμαρκάριστου Κάρι στα 17"! Στην προηγούμενη φάση (26,1") ο Χάρντεν με φλόουτερ είχε διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Μεγαλειώδης εμφάνιση για τους νικητές από τον «μούσια» με 41 πόντους, 6 ασίστ και 9 ριμπάουντ. Εξαιρετικός ο Γκόρντον με 30 πόντους (7/14 τρίποντα).

Μια ομάδα μόνος του ο Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 46 πόντους (14/31 σουτ, 12/12 βολές), 6 ασίστ. Τριμπλ νταμπλ ο Γκριν (19 π., 10 ασ., 11 ρ.), στους 17 πόντους έμεινε ο Κάρι με 7/23 σουτ.