Σίξερς - Ράπτορς 116-95: Πάρτι στη Φιλαδέλφεια με Εμπίντ (vid)

Με κορυφαίο τον Εμπίντ, οι Σίξερς πήραν μια άνετη και δίκαιη νίκη κόντρα στο αγνώριστο Τορόντο και πήραν προβάδισμα στη ημιτελική σειρά της ανατολικής περιφέρειας.

Οι Σίξερς επικράτησαν άνετα στην Φιλαδέλφεια κόντρα στους αγνώριστους Ράπτορς με 116-95 στο Game 3 στα playoffs της Ανατολής και έκαναν το 2-1 στην ημιτελική σειρά.

Από την αρχή του ματς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με μικρό προβάδισμα. Το σκορ της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε σε 32-29. Στην δεύτερη περίοδο, οι Σίξερς ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (40-29) και κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα μέχρι το ημίχρονο (64-53).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Φιλαδέλφεια φάνηκε ότι ήθελε να «καθαρίσει» το ματς, ξεφεύγοντας με 71-55. Το Τορόντο ωστόσο δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Με τον Λέοναρντ να σημειώνει 14 πόντους με 7/7 σουτ στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 89-81 και 89-82 στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, ένα επιμέρους 11-0 των Σίξερς, όταν η διαφορά έπεσε κάτω από τους επτά πόντους, άλλαξε τον ρου της αναμέτρησης. Το 89-82 έγινε 100-82, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +26 (100-94).

Κορυφαίος των νικητών ο Τζόελ Εμπίντ με 33 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 κοψίματα, με τον Τζίμι Μπάτλερ να ακολουθεί με 22 πόντους και τον Ρέντικ με 15.

Σε κακή βραδιά οι Ράπτορς με μόνους διασωθέντες τους Λέοναρντ με 33 πόντους, Σιακάμ με 20 και Γκριν με 13. Σε πολύ κακή βραδιά ο Λάουρι με 7 πόντους και 2/10 σουτ.