Ο Παπαγιάννης έκανε ντεμπούτο με το Πόρτλαντ (vid)

Ο Γιώργος Παπαγιάννης αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τη φανέλα του Πόρτλαντ στον αγώνα εναντίον των Χιούστον Ρόκετς

Ο Έλληνας σέντερ χρησιμοποιήθηκε για περίπου τρία λεπτά και είχε 2 πόντους (1/1δ.), 1 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα στην ήττα των Μπλέιζερς με 96-94.

Οι Μπλέιζερς (οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον κορυφαίο παίκτη τους, Ντέιμιεν Λίλαρντ) παραλίγο να κάνουν την έκπληξη καθώς κάλυψαν διαφορά 24 πόντων στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.

Σημείωσαν ένα αναπάντεχο 17-0 και ισοφάρισαν 94-94 με καλάθι του Πατ Κόνοτον, έξι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Κρις Πολ όμως είπε την τελευταία λέξη, καθώς ευστόχησε οκτώ δέκατα πριν το τέλος και έδωσε στο Χιούστον την 64η νίκη του.

Ο Πολ με 27 πόντους και ο Χάρντεν με 24π. και 7ασ. ξεχώρισαν από τους Ρόκετς, που έχουν προ πολλού εξασφαλίσει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ.