Ψυχάρες Κλίπερς 3-2 τους Ουόριορς, προκρίθηκαν οι Ρόκετς (vids)

NBA Playoffs 2019: Συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο η ομάδα του Λος Άντζελες, πήραν το θρίλερ οι Ρόκετς και προκρίθηκαν με 4-1 νίκες.

Οι Ρόκετς δυσκολεύτηκαν αλλά επικράτησαν κόντρα στους Τζαζ στο Game 5 με 100-93 και μαζί την πρόκριση στον δεύτερο γύρο με 4-1 νίκες. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ'όλη τη διάρκειά του. Οι γηπεδούχοι προκρίθηκαν αρχικά με 8-0, ωστόσο η πρώτη περίοδος έληξε ισόπαλη με 20-20, ενώ η δεύτερη ολοκληρώθηκε με το Χιούστον να προηγείται με 46-42. Στην τρίτη περίοδο οι Ρόκετς ξέφυγαν με 56-44, όμως οι Τζαζ απάντησαν, μειώνοντας στους 6 πόντους στο τέλος της (75-69) πριν περάσουν μπροστά στις αρχές της τέταρτης με 77-75. Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος το σκορ ήταν 94-93 υπέρ του Χιούστον. Στη συνέχεια, οι «μορμόνοι» έκαναν απανωτά λάθη, με τους Ρόκετς να τα εκμεταλλεύονται και να παίρνουν τη νίκη. Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 26 πόντους, ενώ ο Κλιντ Καπέλα προσέθεσε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Οι Κρις Πολ και Έρικ Γκόρντον είχαν από 15 πόντους. Για τους ηττημένους, ο ο Ρόις Ο'Νιλ είχε 18 πόντους και ο Ρίκι Ρούμπιο 17 πόντους, 11 ασίστ. Στους 12 πόντους έμεινε ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 4/22 σουτ (0/9 τρίποντα).

Οι Κλίπερς άλωσαν για ακόμα μια φορά το Όκλαντ και επικράτησαν με 121-129 κόντρα στους Ουόριορς, μειώνοντας σε 3-2 νίκες στο 5ο ματς της σειράς! Τι και να προέρχονταν από δύο διαδοχικές ήττες στην έδρα τους; Η ομάδα του Λος Άντζελες αψήφησε για μια ακόμα φορά τη λογική και με τεράστια εμφάνιση έφυγαν με το διπλό. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 41-374 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ στη δεύτερη η φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 56-63, ενώ το ημίχρονο του βρήκε μπροστά στο σκορ με 63-71! Στην τρίτη, οι Κλίπερς έστειλαν τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους (66-81). Οι Ουόριορς μείωσαν σε 94-97, ωστόσο η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς ξέφυγε ξανά με ένα σερί 7-0 με 104-94! Στην τέταρτη περίοδο, οι Κλίπερς διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, μέχρι που οι Ουόριορς με ένα σερί 14-3 πέρασαν μπροστά με 118-117. Τότε βγήκε μπροστά ο Λου Ουίλιαμς που σημείωσε 8 σερί πόντους (ένα τετράποντο και δύο δίποντα), ενώ ακολούθησε το κάρφωμα του Γκαλινάρι για το 118-127 με 33" να απομένουν για το τέλος! Ο Λου Ουίλιαμς ήταν συγκλονιστικός με 33 πόντους και 10 ασίστ, ενω ακολούθησε ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 26 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 45 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Στεφ Κάρι είχε 24 πόντους, ενώ ο Κλέι Τόμπσον είχε 22 πόντους.