Προκρίθηκαν Ράπτορς, Σίξερς, έκαναν το 3-2 οι Νάγκετς (vids)

NBA Playoffs 2019: Το 4-1 έκαναν Τορόντο και Φιλαδέλφεια κόντρα σε Μάτζικ και Νετς αντίστοιχα. Αποφασιστικό βήμα για πρόκριση με καλή εμφάνιση το Ντένβερ.

Οι Ράπτορς εμφανίστηκαν σοβαροί κόντρα στους Μάτζικ, επιβλήθηκαν με 115-96 στο Τορόντο και προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο των playoffs για 4η σερί σεζόν με 4-1 στη σειρά. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους ξεφεύγοντας με 22-3 και 25-5 στις αρχές της πρώτης περιόδου, την οποία έκλεισαν προηγούμενοι 35-29. Οι Καναδοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, μετατρέποντας τα τρία επόμενα δωδεκάλεπτα σε περίπατο και φτάνοντας εύκολα στη νίκη. Ο Καουάι Λέοναρντ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 27 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Σιάκαμ με 24 πόντους και Λάουρι με 14. Για το Ορλάντο, ο Ντι Τζέι Όγκαστιν είχε 15 πόντους, οι Γουές Ιγούντου και Τέρενς Ρος από 12 πόντους και ο Άαρον Γκόρντον 11 πόντους.

Οι Σίξερς διέλυσαν τους Νετς με 122-100 στη Φιλαδέλφεια και προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο των playoffs, όπου θα συναντήσουν τους Ράπτορς με μειονέκτημα έδρας, με 4-1 στη σειρά. Ήδη από το 6' οι γηπεδούχοι προηγείτο με 14-0 και στο 9' με 25-3, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο με 32-15. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το ματς είχεήδη κριθεί, με το σκορ να έχει διαμορφωθεί σε 60-31 και το Μπρούκλιν ανίκανο να αντιδράσει. Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν τρομερός με 23 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Μπεν Σίμονς να προσθέται 13 πόντου και τον Τομπάιας Χάρις 12 πόντους. Για τους Νετς, ο Ρόντα Χόλις-Τζέφερσον είχε 21 πόντους και ο Καρίς ΛεΒέρτ 18 πόντους. Σε κακή βραδιά ο Ράσελ, έμεινε στους 8 πόντους με 3/16 σουτ!

Με διαστημική εμφάνιση οι Νάγκετς πάτησαν τους Σπερς με 108-90 στο 5ο ματς της σειράς, παίρνοντας το προβάδισμα στη σειρά 3-2. Το Ντένβερ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 26-19 και την δεύτερη με 53-42, ενώ στην τρίτη εκτόξευσαν την διαφορά πάνω από το 20 πόντους (77-79), ενώ έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με +28 (77-49). Το μόνο που κατάφερε το Σαν Αντόνιο ήταν να μειώσει, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Ο Τζαμάλ Μάρεϊ ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ουίλ Μπάρτον με 17 πόντους και ο Νίκολα Γιόκιτς με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Για τους Σπερς, οι ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν και ΛαΜάρκους Όλντριτζ είχαν από 17 πόντους.