NBA: Νίκες για Ράπτορς, Νάγκετς και Μπλέιζερς (vid)

Δείτε όλα τα αποτελέσματα των Play-off του NBA.

Οι Ράπτορς νίκησαν τους Μάτζικ με 111-82 στο δεύτερο αγώνα των Play-off και ισοφάρισαν την σειρά σε 1-1.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Καγουάι Λέοναρντ με 37 πόντους με τον Κάιλ Λόουρι να προσθέτει 22 πόντους και τον Πασκάλ Σιάκαμ 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Μάτζικ, ξεχώρισε ο Άαρον Γκόρντον με 20 πόντους και ο Τέρενς Ρος 15 πόντους.

Οι Νάγκετς έκαναν ένα απίστευτο comeback καθώς ανέτρεψαν διαφορά 19 πόντων κόντρα στους Σπερς στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς και πήραν τη νίκη με 114-105, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Λίγο πριν το ημίχρονο η διαφορά είχε φτάσει και στο +19 (23-42). Mε τους Χάρις και Γιόκιτς να βρίσκονται σε εξαιρετικό βράδυ η ζημιά περιορίστηκε καθώς κατέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους με το σκορ στο ημίχρονο να είναι (49-59).

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά πάλι αυξήθηκε (59-78) και με ένα επιμέρους σκορ 15-2 οι Νάγκετς γύρισαν το παιχνίδι.

Στην τελευταία περίοδο, οι Μάρεϊ και Μίλσαπ πήραν εκ νέου την κατάσταση στα χέρια τους και το προβάδισμα ήρθε με βολές του πρώτου στα 4.5 λεπτά για τη λήξη της αναμέτρησης (99-97). Με δύο σερί τρίποντα ο Μάρεϊ έκανε το σκορ 110-101 βάζοντας φωτιά στο γήπεδο.

Οι Μπλέιζειρς νίκησαν εύκολα στο Πόρτλαντ τους Θάντερ 114-94 κάνοντας το 2-0. Το δεύτερο παιχνίδι είχε αρκετά νεύρα, ένταση και χαμηλό σκορ.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Μπλέιζερς με ένα επιμέρους σκορ 12-2 ξέφυγαν με 91-75. Οι Θάντερ δεν είχαν απαντήσεις και το Πόρτλαντ έφτασε σε μία σπουδαία νίκη.

Πρωταγωνιστές για τους Μπλέιζερς ήταν ο ΜακΚόλουμ (33π., 8ριμπ.) και ο Ντάμιαν Λίλαρντ (29π., 6ας), με τον Χάρκλενς να αριθμεί 14 πόντους. Για τους Θάντερ ο Τζορτζ (27π.), και 14 πόντους (11 ασίστ, 9 ριμπάουντ) ο Γουέστμπρουκ.