NBA: Εύκολα το 1-0 οι Χιούστον επί των Τζαζ (vid)

Οι Ρόκετς έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στους Τζαζ επικρατώντας με 122-90 στο πρώτο ματς της πρώτης φάσης των Play-off.

Το 1-0 στην σειρά έκαναν οι Ρόκετς καθώς νίκησαν εύκολα με 122-90 τους Γιούτα Τζαζ. Από την αρχή του παιχνιδιού η ομάδα του Ντ'Αντόνι βρήκε ρυθμό με τους Χάρντεν και Γκόρντον να βρίσκονται σε εξαιρετικό βράδυ με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει 59-44.

Στην επανάληψη η Γιούτα επέστρεψε στο παιχνίδι με τον Ρούντι Γκομπέρ και μείωσε την διαφορά ακόμα και στο -5 (66-61) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ωστόσο οι Ρόκετς ανέβασαν και πάλι ρυθμό με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο +12 (83-71).

Στην 4η περίοδο δεν άλλαξε κάτι οι Ρόκετς συνέχιζαν να ευστοχούν έξω από τα 7,25 (15/41) με την διαφορά να φτάνει και στην μέγιστη τιμή της που ήταν το +32 και το τελικό σκορ(122-90).

Πρωταγωνιστές για τους Ρόκετς ήταν Τζέιμς Χάρντεν με 29 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ, με τον Κλιντ Καπέλα να φτάνει επίσης σε double double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Τζαζ ο Ρουντί Γκοπέρ ξεχώρισε με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ.